Bayram Deyince Aklımıza Ne Gelir?

Çocukken en sevdiğim bayramdı Ramazan Bayramı.Şeker toplama seremonisine bayılırdım.Benden üç yaş büyük ağabeyim ve mahalleden çocuklarla beraber çok uzak yerlere giderdik şeker toplamak için.Hiç yorulmazdık.Bize ikram edilen şekerin albenisi çok önemliydi.Şekerin dışında hiç para veren olduğunu hatırlamıyorum.Akşam,neredeyse küçük bir çuval edecek kadar şekerle eve döner,bayram bitse de biz hala çuvaldaki o şekerleri yiyor olurduk.
Çocukken hep kırmızı bir ayakkabım olsun isterdim.6 çocuklu bir ailenin çocuğu olunca bu istek hemen gerçekleşecek bir istek olmuyor maalesef.En nihayetinde yine bir bayram günü istediğim kırmızı papuçlar alınmıştı.Uyumamıştım sabaha kadar onları giymek için.Bayramın ilk günü giydiğimde ise bir kaç saat içinde üzerindeki tokası düşmüş ve çok üzülmüştüm.Bayram deyince aklıma ilk bunlar geldi.Fakat amacım size hayat hikayemi anlatmak değil tabi ki.Şunu söylemek istiyorum.Bayramlar çocuklar,için çok önemlidir.Yaşlılar için de keza öyledir.Biz de toplum olarak, giderek değerlerimizi kaybediyoruz.Bayramı,şehirden kaçarak tatil mekanlarında geçirmek ne kadar doğru onu bilmiyorum.Fakat şunu size soruyorum birbirimizden giderek kopmak,değerlerimizi yitirmek mi ya da dinlenerek bireyselliği seçmek mi?Seçim sizin.Her seçim,unutmayın ki bir vazgeçiştir.

Bayram Deyince Aklımıza Ne Gelir? Bayram Deyince Aklımıza Ne Gelir? Reviewed by Yurdagül Çelik on Temmuz 04, 2016 Rating: 5

15 yorum:

 1. Bayram diyince aklıma çocukluğumdaki bayramlar geliyor. Özlem duyuyorum o zamanlar hissettiğim heyecana. Keyifle okudum hatta konuşuyor gibi keyifle dinledim. Çok teşekkürler :) Sevdiklerinizle birlikte GÜZEL bir ramazan bayramı geçirmeniz dileği ile.

  Sevgi ve selam ile.

  YanıtlayınSil
 2. Bireyselliği tercih etmek isteyen ama edemeyen insanlardan biriyim :D Her bayram, sadece bayramdan bayrama gördüğüm akrabaları gezmek benim için çok çekici değil maalesef :/

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kastım samimi ilişkiler dahilinde iletişim.Samimiyetsiz akrabalıkları boş verin :) Annenizi,kardeşinizi,sizinle çıkarsız ve koşulsuz sevgi içinde olan insanları ziyaret edin derim.Sevgiyle :) İyi bayramlar :)

   Sil
  2. Evet, çok yerinde bir bayram mesajı lakin tatil fırsatı olarak değerlendirilmesi bayağı kökleşti gibi.Ben ayakkabılarım başucumda yattığımı hatırlarım.Annem terzi kadar maharetli olduğu için mutlaka her şeyimiz hazır olurdu.Ziyaretler babamın görevi nedeniyle sınırlı olurdu ama o heyecanı doya doya yaşardık ve komşularımızın ellerini öpmek, bundan aşırı hoşnut olmak çok güzel duygulardı. Hala geleneklerine uyanları tanıyorum ama eski heyecanı hissedemiyorum.Bu ve daha buna benzer yitirdiğimiz çok şey üzüyor beni.Aramızda olmanız, samimiyetiniz, her haliniz hoş ve şahsım adına bundan çok memnunum.Size mutlu bayram günleri diliyorum.Sevgilerimle.

   Sil
  3. Ben,bekar olduğum için yeğenlerime bu değerleri korumaları,bayramlarda bizleri ziyaret etmeleri konusunda baya telkinde bulunuyorum.Değerlerin kaybedilmesi bir süre sonra yalnızlaşmamıza neden olur.O yüzden önemsiyorum ben bayramları :) İyi bayramlar bu arada :)

   Sil
 3. Mutluluk mutluluk mutluluk :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Daim olsun mutluluğunuz :) İyi bayramlar :)

   Sil
  2. Amin cümlemizin mutluluğu daim olsun inş :) iyi bayramlar :D

   Sil
 4. Ayy o kırmızı papuçlar...

  İyi bayramlar...

  YanıtlayınSil
 5. Kırmızı papuçlar en birinci:)) ben de hala bayılırım mutlaka da giyerim:))

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.