Aşktan Neden Kaçarız?

Aşktan kaçmanın en büyük nedenlerinden biri ‘korkular’dır. Aşık olmaktan niye korkulur? Korkulan şey aşkın kavram olarak kendisi olmasa bile, getirebileceği sonuçlardır. Acı çekmek, ayrılık yaşamak, ihanete uğramak, aileyle, dostlarla bozuşmak gibi… Daha önce yaşadığı aşkta acı çekenlerin yeniden aynı şeyi tatmamak için kendilerini aşktan uzak tutmalarına sıklıkla rastlanır. Kaybettiğimiz her şey bize acı verir. Aşk, sahiplenme duygusunun en yüksek olduğu durumdur. Sevgilinize sahip olduğunuzu düşünürsünüz. Ve böylesi bağlı olduğunuz kişiyi kaybettiğiniz zaman müthiş bir boşluk duygusu içine girersiniz. Onu bir daha görememe hissi, bir daha aynı şekilde yaşayamam hissi sizi deliye döndürür. Hele hele artık onun bir başkasıyla olabilme ihtimali acınızı daha da katlar. Aşk acısı ölüm acısına benzer. Kişi giden bir ilişkinin ardından büyük bir kayıp duygusu yaşar. Bu kayıp duygusu, beyin kimyasında bir karmaşa yaratıp, bozulmaya yol açabilir. Bozulan beyin kimyası, organizmanın neresi zayıfsa orada kendini gösterir. Kadınlarında bu, daha da çok ağrı şeklinde olur. Erkeklerde ise tansiyon ya da mide bağırsak sistemindeki rahatsızlık olarak kendini gösterir.
Sevilen bu kişinin kaybı karşısında yaşanan yasın bir süreci vardır. 2 ya da 6 ay içinde bu yas sürecinden mutlak çıkmak gerekir. 6 ay içinde halen kişi ıstırabını azaltamadıysa, hayatını doğal biçimde sürdüremiyorsa, o kişinin pisikolojisinde bir sorun olabilir. Evet kişi 6 ay içinde normal yaşamına dönmeli Ancak bu acının izleri kadınlarda 3 yıla, erkeklerde 5 yıla kadar kalabiliyor. Böyle bir durumda uzman desteği alınması şarttır.
Sabah sabah Mehmet Coşkundeniz'in bu yazısı karşıma çıktı.Kendi malum aşk doktoru ünvanlı biri.Garip bir ironidir ki bu aşk doktorumuz aşkla yaptığı evliliğini sürdüremedi :) Bazen derler ya söylediğimi yap ama yaptığımı yapma :) Bizler de yazıyoruz,çiziyoruz,okuyoruz,eğitim alıyoruz ama bazen uygulama da sıkıntılar yaşıyoruz.Ben aşkı önemseyen biri olarak,bırakın kendinizi ve aşkı dibine kadar yaşayın diyorum :)

Aşktan Neden Kaçarız? Aşktan Neden Kaçarız? Reviewed by Yurdagül Çelik on Temmuz 02, 2016 Rating: 5

13 yorum:

 1. aşkı tutanın eli bırakanın yüreği yanıyor :) aşk dünyanın en güzel duygusu. herkes yaşasın. aşk sonrası dünyaya iniş çok tuhaf amaaa :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de yaşanacak ne varsa yaşansın,kaçmayın diyorum :)

   Sil
 2. Aşık olmayı hiçbir zaman sevmedim, sevemedim. Bana göre aşk, sadece iki ergenin geçici aşkımlı konuşmasıdır.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Düşünsenize saygı duyuyorum ama o kadar yüzeysel olmadığını düşünüyorum.Sevgilerimle...

   Sil
 3. Merhaba,

  Yazıyı doğuran cümleyi, yani ilk cümleyi haklı buluyorum:
  "Aşktan kaçmanın en büyük nedenlerinden biri korkulardır."
  Sadece bu cümleyi okumak bile yetiyor.
  (Ama elbette yazınızın tamamını okudum :))

  Renkli günler!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ah o korkularımız yok mu o korkularımız :) Teşekkürler :)

   Sil
 4. Korkular, güvensizlikler bir çok şeyden bizi uzaklaştırdığı gibi aşktan da uzaklaştırıyor malesef. Yine güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler :)

  Sevgi ve selam ile.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında travmaları çözmek gerekir.Neden korkuyorsak o travmaları.Bazen uzman yardımı gerekebilir :)

   Sil
 5. Aşkı bulunca kaçılmamalı, sıkı sıkı tutulmalı kaçmasın diye :) Elinize sağlık ne güzel bir yazı olmuş ❤

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aşka bakış açımızla ve aşktan ne anladığımızla da alakalı olarak pek ilgi çekmedi yazı.Teşekkürler...

   Sil
  2. Aşka bakış açımızla ve aşktan ne anladığımızla da alakalı olarak pek ilgi çekmedi yazı.Teşekkürler...

   Sil
 6. Aşık olmak bence dünyanın en güzel duygusu, sonrasında çekilen acının bile farklı bir güzelliği olduğunu düşünüyorum. Aşık olabilmeyi hic kaybetmeyelim.
  Sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aşk olmalı bence de...İlla beşeri olması da şart değil :) Sevgilerimle :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.