Ülkemizdeki Mutluluk Oranları

Öfke Kontrolü Seminerlerimde Ülkemizdeki bazı araştırmalara da yer veriyorum.Ülkemizde öfkeyle ilgili genel bir araştırma yok,mutlulukla ilgili araştırma var.Araştırma sonuçlarına göre;

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılı Yaşam Memnuniyeti Araştırması'nın sonuçlarını açıkladı. Buna göre, mutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranı 2014 yılında yüzde 56,3 iken 2015 yılında yüzde 56,6 oldu. Mutsuz olduğunu beyan eden bireylerin oranı ise yüzde 11,7’den yüzde 11,4’e düştü. Kadınlarda mutluluk oranı, 2014 yılında yüzde 60,4 iken 2015 yılında yüzde 60,2’ye düştü, erkeklerde bu oran yüzde 52’den  yüzde 52,9’a yükseldi.Yaş gruplarına göre mutluluk düzeyine bakıldığında, en yüksek mutluluk oranı yüzde 63,8 ile 18-24 yaş grubunda, en düşük mutluluk oranı ise yüzde 51,7 ile 45-54 yaş grubunda gerçekleşti. Evli bireylerin, evli olmayanlara göre daha mutlu olduğu görüldü. Evli bireylerin 2015 yılında yüzde 59,6’sı mutlu iken, evli olmayanlarda bu oran yüzde 49,5 olarak gerçekleşti.
Sayısal verileri okumaktan sıkılanlar için kısa bir yorum yapyım dedim.Mutluluk oranınız 2015 yılında biraz daha artmış.Kadınların mutluluk oranı bir önceki yıla oranla düşerken,erkeklerin mutluluk oranı artmış.18-24 yaş en mutlu grup,en mutsuz grup ise 45-54 yaş grubu.Evliler de bekarlardan daha mutlu:) Bir dipnot olarak şunu da söylemek isterim.Son on yılda ülkemizde antidepresan kullanım oranı ciddi miktarda artmış.Mutluluk oranlarına bu tür ilaç kullanımın da etkisi olduğunu düşünüyorum.Siz sonuçlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
Ülkemizdeki Mutluluk Oranları Ülkemizdeki Mutluluk Oranları Reviewed by Yurdagül Çelik on Haziran 22, 2016 Rating: 5

9 yorum:

 1. Yani antidepresan gülümsemesi mi diyorsun . Gerçek değil mutluluk hapı alıp geçici mutlu oluyorlar

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben gerçekten mutlu olduğumuzdan emin olmadığım için ve ilaç kullanımı da ciddi oranda arttığı için buna bağladım durumu :)

   Sil
 2. İnsanların tavır ve davranışlarını gözlemlediğimde mutlu olduklarını göremiyorum maalesef. Veriler ilginç geldi :) Kendi adıma söylemem gerekirse son zamanlarda suyunu salmış, gevşemiş yoğurda benzetiyorum kendimi. Hani herhangi bir ortamda haksızlığa falan uğrasam kendimi savunacak gücüm bile yok desem yalan olmaz. Yakın çevremdeki mutsuz insanların psikolojim ve ruh halimin üzerimdeki etkilerinin sonucu , bu aralar böyle hissediyorum işte :)
  Her zamanki gibi faydalı bir paylaşım olmuş. Çok teşekkürler.

  Sevgi ve selam ile.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Valla verileri ilk gördüğüm zaman ben de şaşırmıştım.TÜİK verileri.Ne kadar objektif bir istatistik diye ara ara ben de düşünmüyor değilim :)

   Sil
 3. erkeklerin mutluluk oranlarının artması normal bence :D geldiğimiz günlerde hatta oldukça normal :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güldüm valla bakış açınıza :) Sevgiyle kalın :)

   Sil
  2. Güldüm valla bakış açınıza :) Sevgiyle kalın :)

   Sil
 4. Valla ben kendi yaş grubumda gerçekten mutlu olan insan daha göremedim. Hatta ben kendimi 80 yaşında gibi hissediyorum. Emekliliğim gelmiş de bir türlü olamıyormuşum gibi. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yapılan araştırma totalde mutlu olduğunuzu söylüyor.İstatistik kurumu verileri bunlar :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.