Şikayet Etmeyin

Şikayet etmek,her zaman kolay bir yoldur.Şikayet edersin oh ne güzel kurtulursun yüklerden.Ama çözüm değildir ki şikayet etmek.Bir süre sonra şikayet ede ede buna inanırsınız.Giderek daha mutsuz olursunuz,memnuniyetsizliğiniz artar.Süreç içinde de bir çok psikosomatik hastalıklara  yakalanma ihtimali ortaya çıkar.Bu nedenle üzülme alışkanlığını bırakmanız hayat kalitenizi arttırır.Konuyla ilgili Eymen Çakır'ın bir yazısını buldum.Sizlerle de paylaşmak istedim.

1.Kontrol edemediğiniz ya da değiştiremediğiniz şeylerin üzerinde durmayın.

Yaşamınızda değiştiremediğiniz, kontrol edemediğiniz zorlu birçok konu vardır. Havayı, öğle yemeğini ya da yönetici kararlarını değiştiremezsiniz. İşte bu yüzden bu konuların üzerinde çok fazla durmamalısnız. Bazı şeyleri değiştiremeyeceğinizi bilerek boş yere kendinizi depresif hissetmenize izin vermeyin.

2. Sahip olduklarından memnun ol.

Genellikle sahip olduklarımızın farkına varmadığımız için şikayet ederiz. Hayatındaki sahip olduklarınla memnun ol. Çünkü sen kendin olduğun için şanslısın. Memnun olduğun şeylerin listesini yap. Böylelikle şikayet etmek için bir sebebin olmadığını göreceksin. Şikayet etmenin kimseye yardımı olmayan kötü bir davranış olduğunu unutma. Bu alışkanlığını değiştirmeyi dene ve hayatının ne kadar değiştiğini gör.

3.Pozitif kal.

Her zaman şikayet ederken pozitif kalmanın zor olduğunu biliyorum. Ama şikayet etme alışkanlığını bırakmanın en iyi yolu pozitif tutumunuzu geliştirmektir. Dünyada hiç bir şeyin mükemmel olmadığını kabul etmeyi öğrenin. Hata yapmaktan ve başarısız olmaktan korkmayın. Tüm bunlar kendinizi geliştirmenizi sağlar. Tek yapmanız gereken hatalarınızın üzerinde çok durmamak, doğrularını öğrenip devam etmek.

4. Değişikliklere uyum sağlamayı öğrenin.

Hayat değişikliklerle dolu. Bu yüzden hayatımızda beklenmedik tüm değişikliklere uyum sağlamayı öğrenmeliyiz. Yukarıda da bahsettiğim gibi birçok kontrol edemeyeceğimiz şey vardır. Bunlar için en iyi yol kabullenmek ve şikayet etmemek. Ne kadar zor olursa olsun her konuda pozitif düşün.

5.Kendinden emin olmayı öğren.

Eğer şikayet etme alışkanlığını bırakmak istiyorsan, kesinlikle kendinden emin olmayı ve kendine güvenmeyi öğrenmelisin. Diğer insanlara saygı duymayı sürdürürken kendinizi savunmayı öğrenin. Birinin paspası olmayı asla kabullenmeyin. Şikayet etmeyi bırakın ve özgüvenizizi gösterin. Ama kibar olduğunuza emin olun ve biriyle konuşurken ya da birini dinlerken göz teması kurmaya özen gösterin.

6. Çevrenizdekileri yargılamayı bırakın.

Bazen tüm hikayeyi bilmeden birisinden ya da bir şeyden şikayet ederiz. Hatta çoğu zaman, ortada hiç bir sebep yokken birilerini yargılamaya başlarız ve bu da işlerin daha kötüye gitmesine sebep olur. Örneğin, eğer iş arkadaşınızın hiç bir iş yapmadığından şikayet etmek bu durumu değiştirmez. Kendinizi iş arkadaşınızın yerine koymaya çalışın ve bu davranışının sebebini öğrenmeye çalışın. Belki de kendi davranışlarınızı değiştirmeniz gerekiyordur.

7. Örnek teşkil edin.

Çevrenizdeki insanların şikayet etmesini istemiyosanız, öncelikle siz bu alışkanlıktan vazgeçmelisiniz. Eğer biri, bir şeyden şikayet ederse sohbet konusunu değiştirmeye çalışın ve şikayet etmenin sadece huzursuz eden bir şey olmakla kalmayıp aynı zamanda sağlığa da etki ettiğinin farkına varmasına yardımcı olun. Onlara bu korkunç alışkanlığınızı bırakarak örnek olun. Daha özgür, daha mutlu, daha eğlenceli örnekler teşkil edin.
Değişim,ilk önce sizden başlar.Tek bir hayatınız var o yüzden geç kalmadan bir an önce değişime başlayın derim :)
Şikayet Etmeyin Şikayet Etmeyin Reviewed by Yurdagül Çelik on Haziran 24, 2016 Rating: 5

20 yorum:

 1. Harika bir yazı olmuş, emeğinize sağlık. Umarım daha çok kişiye ulaşır :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Amacım değişim için önce kendimizden başlamak.Beğenmeniz de beni mutlu etti :)

   Sil
 2. En önemlisi 'değiştiremeyeceğimiz şeyler üzerinde durmamak' sanırım. Bunu başarabildiğimiz gün yada bunu sürekli kendimize hatırlatabildiğimizde mutlu olacağız. Çok güzel bir paylaşımdı yine, teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hayatla bazen inatlaşmamak gerek ve olduğu haliyle durumu kabul etmek gerek.Ben de katkınız için size teşekkür ederim :)

   Sil
 3. "üzülme alışkanlığı"
  harika bir ifade olmuş.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Süreç içinde alışkanlık haline geliyor ne yazık ki :)

   Sil
 4. aslında şikayet ettiğimizde yaşamımızı zorlaştırıyoruz.Neyden şikayet etsek işimiz dahada çok olumsuzluk yaşıyoruz.

  YanıtlayınSil
 5. rahat ve olumlu olmak lazım yaaa :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Rahat ve olumlu bakmayı bir başarabilsek harika olacak :)

   Sil
  2. insanlarla ilişkiyi azaltmak iyi formul bence bizim ülkede :) az insan huzur getiriyoo :)

   Sil
  3. Seçici olmak gerekir tabi ilişkilerde ama asosyalliğe gitmemeli durum :)

   Sil
 6. ayy ben geniş bir zaman ben bu yazıları okumam lazım :)

  YanıtlayınSil
 7. Polyannacılık oynamak gibi. Şikayet etmek daha kolayımıza geliyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tam olarak öyle değil de çözüme odaklanmak,soruna odaklanıp mızmızlanmamak gerek :)

   Sil
 8. Şikayet etmek, çözüme giden yolu kapatıyor. Rahatlayıp, sonuca odaklanmak gerek.

  YanıtlayınSil
 9. emeğinize sağlık. sanırım ben dahil hepimizin ihtiyacı olan yazılar bunlar.
  Sizinle aynı düşünüyorum. önerilerinizin bir kısmını uygulamaya çalıştığım bir dönemdeydim ve bu yazı çıktı karşıma, mutlu oldum. iki ki varsınız. :)

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.