Şiddet İçerikli Programlar

Daha önce televizyonun zararlarına dair bir yazı yazmıştım.Bu yazımda sadece şiddet içeren ve değerlerimizi kaybetmemize neden olan programların etkilerinden bahsedeceğim.
Şiddet içerikli programları izlemek,bir süre sonra insanların şiddeti normal kabul etmesine yol açacaktır.Sorunları çözerken rahatlıkla şiddet uygulayabilecek(eşini ya da çocuğunu dövmek gibi) ve bundan da rahatsızlık duymayacaktır.Çünkü bu programları izleyenler için şiddet kullanmak,hayatlarının doğal bir parçası haline gelecektir.
Televizyonda izlenme rekorları kıran Survivor programı gibi programlar ,malesef var olan insani değerlerimizin yok olmasına ön ayak olmaktadır.Başarıya ulaşmak için her yolun mübah olduğunu söyleyen yarışma,birinci olabilmek için arkadaşını satma,dedikodu yapma,iş çevirme ve her türlü strateji yapmayı çok normal bir durum olarak göstermektedir.Böylece insani değerler kaybedilmektedir.Örneğin doğru söylemek  bile giderek toplum tarafından bir lütuf gibi algılanmaya başlamıştır.Halbuki doğru söylemek,bir lütuf değil,olması gerekendir.
Tüm locanın birbiriyle çıktığı,ama henüz kimsenin de evlenemediği evlilik programları ise,insanın sevgi duygusuyla resmen dalga geçmektedir.Bir günde başlayıp,onsuz olamayacağı söylemleri,ikinci gün  hakaretler,üçüncü gün arkadaşına tavsiye edip yakıştırmalar,acaba çağ atladığımızın göstergesi mi?Hala namus cinayetlerinin olduğu ülkemizde gerçekten de toplum olarak böyle mi yaşıyoruz bilemiyorum.Bir uçtan diğer uca savrulup duruyoruz sanırım.Gerçekten namus için insanlar öldürülmemeli,ama en yakın arkadaşımıza da eski sevdiğimiz insanı tavsiye etmemeliyiz bence.Bunun bir ortası olmalı.
Toplumu iyice dejenere eden bu programlardan toplum olarak kurtulmamızı,daha eğitici öğretici programlarla geliştirilmeyi canı gönülden diliyorum.

Şiddet İçerikli Programlar Şiddet İçerikli Programlar Reviewed by Yurdagül Çelik on Haziran 28, 2016 Rating: 5

12 yorum:

 1. Dileğinize katılıyorum.Bazı ortamlarda bunları eleştirdiğim için modern görüşlü olmadığım tarzında tepkiler alsam da, televizyon kanallarının hiç bir denetimden geçmediğini, seçimin aileler tarafından uygulanma zorluklarını ve bunları seyrederek yaşayan çocukların mutsuz bir toplum yaratmada çok etkili olacaklarını düşünüyorum.Bloğu açmakla , ya da belki bizler geç farkettik o kadar iyi bir şey yaptınız ki, çok yararlanacağım bilgiler var.Sağolun :)

  YanıtlayınSil
 2. Merhaba :) Blogda daha çok yeniyim.2 ay oldu ama sanırım ihtiyaç varmış çünkü sizin gibi bir çok arkadaşın desteğini görüyorum.Ben de sizlere gönülden teşekkür ediyorum. Blogla ilgili ise hala bilmediğim yeni öğrendiğim şeyler var :)

  YanıtlayınSil
 3. Bende canı gönülden diliyorum, hatta amin diyorum :) İnsana katkı sağlamayan, faydalı mesajlar içermeyen programlardan mümkün olduğunca uzak durmalı diye düşünüyorum. Diğer türlüsünde sonuç , sizin de bahsettiğiniz gibi şiddet bile alışkanlık haline gelip sıradan bir şeymiş gibi hayatlarımızda yer edinmeye başlıyor. Emeğinize sağlık, çok teşekkürler.

  Sevgi ve selam ile.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Terörün olduğu gün survivor reyting rekoru kırıyor.İnanamadım ülkemdeki duyarsızlığa.Umarım yazılarımla faydalı olabilirim :) Sevgiyle...

   Sil
 4. ne güzel yazmışsın keşke okuduğumuz gibi toplumca uygulayabilsek :(
  herşeyi mübah gösteren dizilerimiz var birde cinsel yaşantı aile yaşantısı herşey ortada büyük küçük oturup izliyoruz ve bizde hayatımızda herşey normal gibi değerlendiriyoruz. maalesef...
  teşekkür ederim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dizilere de değinebilirdim evet ama genel bir yazı olduğu için dizileri de kastettiğimi umarım anlaşılmıştır.Sevgilerimle...

   Sil
 5. Siz kibarlığınızdan hala "bence" diye bahsederken,basın ve medyayı çökertenler biraz düşünebilenleri de aptallaştırıyor.Maalesef doğrularla yanlışlar yerini değiştirdi bile
  birçoğu için :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ufacık bir ifadem yanlış anlaşılma ya da ötekileştirme gibi anlaşılabiliyor.O yüzden yazılarıma mümkün olduğunca dikkat etmeye çalışıyorum.Facebookta sabah buna dair bireysel olarak neler yapabileceğimizi,sadece faceookta konuşarak bu şeylerin olmayacağını yazdım.Üç kişi arkadaşlıktan ayrıldı,bir kişiye siyasi söylemlerde bulundu.Siz ne anlatırsanız anlatın yorumları insanlar algıları doğrultusunda yapıyor maalesef.Umarım farkındalık düzeyimiz de algı düzeyimiz de biraz genişler.

   Sil
  2. Sizin gibi hanımefendiliği her sözcüğünden belli olan birini algılayamayanlar varsın gitsin zaten ;)
   Sizin uzman görüşlerinize toplumun ihtiyacı var.Sevgilerimle ;)

   Sil
  3. Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim.Sevgiyle kalın.

   Sil
 6. Ben kendi adima tv yi hayatimda minimuma düsürdüm. Çocuklara da ancak çocuk kanalini izlettiriyorum. Kitap okurum daha iyi.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Keşke daha eğitici,öğretici ve geliştirici programlar olsa :( Maalesef iyice algı düşürücü ve sıkıntılı programlar yapıyorlar :(

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.