Samimiyet mi Laubalilik mi?

Uzun süredir üzerinde düşündüğüm bir konu bu.Sanırım biz toplum olarak samimi olmakla laubali olmak arasındaki çizgiyi kaçırıyoruz.Keşke okul müfredatlarında insan ilişkilerine dair böyle dersler konulabilse.
Geçen gece üçte uyurken telefonum çaldı.Tanımadığım bir telefon.Tabi ki açmadım.Sonra facebook üzerinden bir çok mesaj gelmiş.Bu kişi Erzincan'da bir organizatör firmasının sahibi.İş görüşmesi yapmak için telefonumu vermiştim.Sonra iletişimde beni rahatsız eden şeyler oldu ve iş teklifini reddettim.Telefonunu da silmiştim zaten.Ertesi gün beni arayan beyefendiyi aradım ve neden gecenin o saatinde beni aradığını sordum.İşle ilgili tavırlarından dolayı özür dilemek için aradığını ve uyuduğumu ön göremediğini söyledi.Konuşmada da bana direkt adımla hitap ediyordu.Uyardım ve tanımadığı bir insana bu şekilde davranmasının uygun olmadığını söyledim.Bana samimi bir insan olduğunu yapmacık şeylerden hoşlanmadığını söyledi.İyice şok oldum.Bu davranışının samimiyet olduğunu söyleyerek kendinden övgüyle bahsediyordu.Sanırım biz bazı kavramları gerçekten karıştırıyoruz.
Samimi olmak kişiye içten davranmaktır.Karşı tarafa güven veren bir davranış biçimidir.Samimi olduğunuz insanın kişilik haklarına da saygılı olursunuz o alan içine girmemeye itina gösterirsiniz.Fakat laubalilik öyle değildir,saygısızlık vardır,sınır ihlali vardır,ciddiyetsizlik vardır, laubalilikte kişi durumu abartır yani işin suyunu çıkarır.
Sizden ricam eğer görgü kurallarıyla ilgili sıkıntınız varsa bir kitap alın bakın,kendinizin farkına varın.Yeni tanıştığınız kişiye hemen sen,canım,cicim,gülüm demeyin.El,kol şakası yapmayın,saçma sapan espriler yaparak karşıdaki insanı ajite etmeyin.Kafanıza estiği uygun olmayan zamanlarda aramayın.
İletişimde mesafe mutlaka olmalıdır.Lütfen mesafeleri doğru ayarlayın.Samimi olun ama laubali olmayın.Sevgiyle kalın :)

Samimiyet mi Laubalilik mi? Samimiyet mi Laubalilik mi? Reviewed by Yurdagül Çelik on Haziran 10, 2016 Rating: 5

6 yorum:

 1. :) Çok güzel bir yazıydı, son karikatür de harika :) Teşekkürler, sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim :)Bakalım erkek takipçiler beğenecek mi?

   Sil
 2. çok güzel bi yazı hazırlamışssınız, şu zamanda güvenip samimi bile olunmuyor iş hayatında

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım hepimizin yaşadığı sıkıntılardan biri.Özellikle de biz kadınların :)Değerli katılımız için teşekkür ederim...

   Sil
 3. Ah o samimiyet çizgisini ayarlamak bizim toplumumuz için ne kadar zor. Saygı duymayı bilmiyoruz. Saat 3 te uyuduğunu öngörememek samimiyetmiş öylemi? Ne diyeyim öyle gelmiş öyle gider yazıııık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Biz de bunları yaza yaza anlata anlata umarım aşama kaydederiz Kadriyeciğim :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.