Mutlululuğun 8 Anahtarı

Geçenlerde mutlulukla ilgili bir test yapmıştık.Genel olarak ortalama bir mutluluğa sahip olduğumuzu düşünüyorum.Size mutlulukla ilgili bazı tiyoların olduğu bir yazı paylaşmak istedim.
Mutluluğun sekiz anahtarı var: 
Şükredin: Yaşadığınız 
güzellikleri düşünün ve bunları her hafta sonu yazın. Her hafta önem sırasına göre en az üç-beş olayı not edin.

İyi olun: Başkalarının iyiliği için çalışın, kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Tabii bu yolla başkalarının gönlünde önemli bir yer edinmeniz de mümkün.

Keyif çatın: Hayatın günlük tatlarının farkına varın. Yaşadığınız güzel anları zihninize kaydederek, üzgün olduğunuz zamanlarda bunları hatırlayın.

Teşekkür edin: Hayatınızın kritik dönüm noktalarında size yol gösterip yardımcı olmaya çalışanlara minnettarlığınızı belirtin.

Affedin: Kendilerine yapılanları affedemeyenler öfkelerinden kurtulamaz ve intikam peşinde koşmaktan mutluluğa ulaşamaz. Affedenler ise kendileriyle ve başkalarıyla barışık bir yaşam sürer.

Zaman yaratın: Ailenizle ve arkadaşlarınızla daha fazla vakit geçirin. Ne kazandığınız para, ne iş, ne de sağlık, sizi dostlarınız kadar mutlu edebilir.

Özen gösterin: Uyku, spor, kahkaha ruh halinizi olumlu etkiler. Sağlıklı insanların mutluluğa uzanması daha kolaydır.

Meydan okuyun: Çaresiz kalınca manevi değerlere sarılmak size güç katar. Zorluklar karşısında, 'Bu da geçecek' demek her zaman işe yarar.
İyilik hali beynin sol lobunda...
Meslektaşları tarafından 'mutluluk araştırmalarının kralı' olarak bilinen Wisconsin Üniversitesi profesörü Richard Davidson, bir Budist rahip üzerinde araştırma yaparken enteresan sonuçlara ulaştı. Budist rahip meditasyon yaptığı sırada kafatasına bağlı elektrodlardan tuhaf sinyaller gelmeye başladı. Rahibin beyninin sol lopundan gelen sinyaller inanılmaz ölçülerdeydi. Davidson, mutluluğun sırrının beynin sol lobunda gizli olduğu sonucuna vardı.
Bu konudaki araştırmalarını derinleştiren Davidson, mutluluğun sadece soyut bir hissiyata indirgenemeyeceği, işin aynı zamanda bir de fiziksel yanının bulunduğunu savunuyor. Beynin sol yanının mutluluk-huzur duygusu yaratması konusunda ise bir tavuk-yumurta döngüsü söz konusu. İnsanlar beyinlerinin sol lobu farklı olduğu için mi mutlu, yoksa mutluluk insanların sol lobunda mı kendini belli ediyor, meçhul.
Konunun fiziksel hastalıklarla ilgili yanı ise oldukça şaşırtıcı. Yüksek mutluluk seviyelerinde oldukları belirlenen kişilerin vücudu, grip aşısı olanlara oranla yüzde 50 daha fazla antikor üretiyor! Davidson'a göre bu, 'çok büyük bir fark' ortaya çıkarıyor.(genç gelişim.com sitesinden alıntı)

Mutlululuğun 8 Anahtarı Mutlululuğun 8 Anahtarı Reviewed by Yurdagül Çelik on Haziran 01, 2016 Rating: 5

4 yorum:

 1. işte böyle günlerde "bu da geçer" demek öyle zor ki.
  üstelik ayıp geliyor.
  ama geçecek, diğerleri gibi.
  içinden geçenleri yaka yaka.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi yas tutulması ve üzülmesi gerekiyorsa o üzüntü yaşanmalı.Ama sonra daha güçlü bir şekilde hayatın içine dönmek gerek.

   Sil
 2. Hepsi çok ince ve güzel maddeler gerçekten, içten..

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.