Kaybedilen Güveni Yeniden Kazanmak

Güven,bir günde kazanılacak bir şey değildir.Ama kaybedilince durumu toparlamak sanırım daha zor :( Eğer sevdiğiniz insanın güveni kaybettiyseniz bunun için size tavsiyelerim şunlar olacak;
1- Hatanızı kabul edin
Onu geri kazanmayı kafanıza koyduysanız artık en önemli adımı atmaya hazırsınız: Hatanızı kabul edin. Üste çıkmaya çalışmayın. Haklıymışsınız gibi davranmayın. Eğer bir hata yaptıysanız “Ama sen de” lerle başlayan cümleler kurmayın.
2- Neyi neden ve ne düşünerek yaptığınızı açıklayın
Yaptığınız hatanın altında yatan nedenleri iyi düşünün. Yalan mı söylediniz? Neden o yalanı söylediğinizi bilsin. Neden korkuyordunuz? Neden o yalana gerek duydunuz? Onunla konuşmadan önce kendinizle yüzleşin! Yaptığınız hatanın temeline inin. Belki bağlanmaktan korktunuz? Belki yalnız hissettiniz? Belki farkında olarak belki de farkında olmayarak düştünüz o hataya. Önce cevapları kendinize verin sonra da sevdiğinize anlatın. Ve bunu yaparken dürüst olun. İşin özünde onu kırmak için yapmadığınızı ya da bu noktalara geleceğini bilseydiniz yapmayacağınızı bilsin.
3- İçten bir özür konuşması yapın
Sevdiğinizi karşınıza alın ve ona gerçek hislerinizi anlatın. Ne kadar pişman ve üzgün olduğunuzu bilsin. Öyle üstün körü bir özür konuşması yapmayın. Bahaneler uydurmayın. İçten olun. Tüm duygularınızı ve kalbinizi ortaya koyun. Gerçek bir özür konuşması hazırlayın. Söyleyeceklerinizi duymak istemeyebilir. O zaman yazın. Ya da tekrar tekrar konuşmaya çalışın. O içten özrünüzü duymadan da vazgeçmeyin.
4- Bir daha olmayacağına onu inandırın
Bu belki de yapmak zorunda olduğunuz en zor görev. Bir kere güveni sarsılmış birine “Bir daha olmayacak”ı inandırmak dünyanın en zor işlerinden biri. Üstelik de öyle bir saniyede olacak bir şey değil. Uzun zaman alacak. Sizi yoracak. Buna hazırlıklı olun. Ama onun güvenini tekrar kazanmak istiyorsanız benzer durumlarda aynı hatayı tekrarlamadığınızı görmesini sağlamak zorundasınız.
5- Başka sır saklamayın
Size güvenmekte zorlanan birinden herhangi bir konuda bir şey saklamanız yapabileceğiniz en büyük hata olur. Bu noktadan sonra ona sonsuz derecede açık ve dürüst olmalısınız. Artık hiç yalan söylemeyeceğinizi ve ondan hiçbir şey saklamayacağınızı bilmeli. Bunu ona kanıtlamalısınız. Soracağı tüm soruların yanıtlarını ona verin. Hiçbir şeyi kendinize saklamayın.
6- Onu sevdiğinizi gösterin
Onu tekrar geri kazanmak istiyorsanız onu ne kadar sevdiğinizi göstermelisiniz. “Evet bir hata yaptı ama hem çok pişman oldu hem de beni çok seviyor, bir daha yapmayacaktır” düşüncesini kafasına sokmalısınız. Onun için yapmaya hazır olduğunuz fedakarlıkları görmesini sağlayın. Yeni bir ilişkiye başlamak daha kolay olduğu halde bir sıfırı yenik olduğunuz bu ilişkiye emek harcamaya niyetli olduğunuzu gösterin. Sevgi tüm kaleleri fethedebilecek tek güçtür unutmayın!


7- Zaman alacağını bilin
Sevdiğiniz kişinin güvenini sarstıysanız ve o güveni tekrar kazanmaya niyetliyseniz çok uzun bir yola girdiğinizi unutmayın. Çünkü güveni kaybetmek bir saniye kazanmak bir ömür sürebilir. Ne yazık ki sabırlı olmalısınız. Sizi ittiğinde ya da geri çevirdiğinde sinirlenmemeli ya da vaz geçmemelisiniz. Onu gerçekten geri istiyorsanız zaman ve emek harcamanız gerekecek. Ama şunu da belirteyim, yeni bir ilişkiye başlamak, sizi hiç tanımayan birinin güvenini kazanmak her zaman daha kolay olacak. O yüzden karşınızdaki kişiyi gerçekten seviyorsanız bunu bilmenize rağmen uğraşacak ve sabredeceksiniz.(Sabanur Kıraç)

Kaybedilen Güveni Yeniden Kazanmak Kaybedilen Güveni Yeniden Kazanmak Reviewed by Yurdagül Çelik on Haziran 12, 2016 Rating: 5

4 yorum:

 1. Mantikli bir durum kurtarma olayi... aslinda insanlik hali bazi durumlar. Herzaman anlayis bir cok seyi duzeltir bencede... ellerinize saglik

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eğer bizim için önemli bir insansa kurtarma için uğraşmak gerekir bence de :)

   Sil
 2. Hani bir söz vardır ;
  " Dal rüzgarı affetse de dal kırılmıştır bir kere ..."
  İşte durum bu esasında , hele de güven konusunda ...
  Her ne kadar affedilse de hep içeride bir yerlerde diken üzerinde kalır insan ...
  Elbette ki zaman ....
  Neler göstereceğine bakmak gerek ;)
  Emeğine sağlık arkadaşım

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet eskisi gibi olmayacak biraz arız kalacaktır ilişkide.Değerli yorumunuz için teşekkürler :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.