Film Önerisi Ben X

Bu hafta size önereceğim film Ben X. 2007 Belçika Hollanda ortak yapımı olan film,İstanbul Festivali dahil bir çok ödül almıştır.Otizm ve benzeri psikiyatrik sıkıntıları olan insanları görmezden geldiğimizi hatırlatan bir film.Film, liseye giden Asperger Sendomlu(Otizmin bir çeşidi)bir gencin
akranları tarafından yaşadığı zorbalığı,sanal oyunlara sığınmasını anlatıyor.Filmi izlerken insanların kendine benzemeyen insanlara karşı ne kadar acımasız olabileceğini gördüm.
Filmle ilgili seyirci yorumlarına da yer vermek istiyorum.
lk başta film sıkıcı gibi gelebilir ama sabırla izledikçe film kendine doğru çekiyor insanı. İnsanın tahminlerini zorlayıcı bölümleri var. Özellikle son kısım oldukça mükemmeldi. Türkiye de böyle sorunlara yönelik filmlerin yapılması gerekir. kesinlikle izlemeye değer bir film
-Hayatında ekşın filmlerden başka film izlememiş bünyelere ağır gelir bu eser.O tren sahnesinde Ben'in kızın yanına oturup kendi kendine konuşması yok muydu:'kokusu bile yeterdi.Keşfedilmeyi bekleyen bir kıtada henüz keşfedilmemiş bir mevsimin kokusu. Ama ben bu kokuyu kıyının kilometrelerce açığından alıyordum.Bana dönük mükemmel boynuyla manzarayı izleyerek hayal kuruyordu,hakkımı almak için dudaklarımı oraya yerleştirdiğimi hayal ettim,özgür olma hakkımı.'
-Muazzam ...
Çevresindeki arkadaşları tarafından sürekli olarak dışlanan ,hor görülen bir insanın sosyal hayatı elbetteki sanal ortamda geçecek.Çünkü sanalda olmak istediğiniz kişisinizdir,gerçek hayatta buna cesaret edemeseniz bile oyunda,internet ortamında kendinizi gösterirsiniz.Otistik bir gencin dramı harikulade anlatılmış.Müzikler,sahneler,dialoglar gerçekten müthişti.Ayrıca herkesin alabileceği mesajlar içerir.
2000 li yılların az bilinen en farklı ve en kaliteli filmleri arasına girdi benim için .Çok çok etkileyici bir film,gözyaşlarınız siz fark etmeden akacak..
Son olarak filmde geçen bir replikle önerimi bitirmek istiyorum.'İyi hissetmek istiyorsan,hissetmeyi öğrenmelisin.'
Film Önerisi Ben X Film Önerisi Ben X Reviewed by Yurdagül Çelik on Haziran 24, 2016 Rating: 5

22 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Biraz duygusal.Ruhsal olarak hazır olduğunuzda izlemenizi tavsiye ederim.Sevgilerimle :)

   Sil
 2. eski fakat gerçekten çok iyi bir filmdi.. bakış açımı değiştirdi diyebilirim.. :) bu kadar zaman sonra hala hatırlamak ve başkalarının da izlediğini görmek güzel..

  sevgiler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim fark ettiğim filmlerden.Sanırım geç kalmışım :)

   Sil
 3. İzleyeceğim öneri için teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 4. Listeme aldım.Öneri için teşekkürler:)

  YanıtlayınSil
 5. Listeye eklendi :) etkileyici olacak gibi. Teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 6. Şu an okuduğum kitap da asperger sendromlu bir kız hakkına, film iyi denk geldi :))

  YanıtlayınSil
 7. Ben izledim ilk başta sıkıcı geliyor ama harika bir film :)

  YanıtlayınSil
 8. Dram içeren filmler bana göre değil, dramı sevenler için iyi bir film seçimi olacaktır. İlk yorumdaki gibi ekşınlı filmleri sevdiğimden dolayı ağır gelir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki tercihinize saygı duyuyorum ama toplumsal farkındalık için ara ara da olsa böyle filmler gerekli bana göre :) Sevgiyle kalın :)

   Sil
 9. I don't know Turkic but I translated and read. It is quite interesting to know about the story. Thanks! I would like to watch the movie with reference to your review.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.