Eşinizle Kaliteli Vakit Geçirmek


Günlük yaşam içinde kendinizi ihmal etmeyin ve en az 15 dakika olsa bile kendinize zaman ayırın.Bunun yanında sevdiklerimizle kaliteli vakitler geçirmek de çok önemlidir.Mutlu evliliklerin sırlarından biri de eşinize zaman ayırmak ve onunla güzel vakitler geçirebilmektir.Konuyla ilgili Rıdvan Üney'in bir yazısını sizinle paylaşmak istedim.
“Evlilik yaşayan bir canlıdır. Nasıl ki her canlının ihtiyaçları varsa evliliğin de ihtiyaçları vardır. Bunları görmezden gelmek ya da önemsememek mutsuzluğa zemin hazırlar.” diyen Rıdvan Üney, evliliği devam ettirmenin ve korumanın 10 yolunu şöyle sıraladı:
1. Sevginizi ifade edin: Eşinizle ilgili olumlu duyguları ona ifade etmekten kaçınmayın. İlişkide iki tarafı da iyi hissettiren bir yoldur.
2. Evi bir cazibe merkezi haline getirin: Evi sadece yemek yenilen ve eşofmanlarla koltukta televizyon seyretme mekânı olmaktan çıkarın. İki taraf için de eve gelmek heyecan yaratsın.
3. Sohbet edin: Konuşmak bir sorunu ifade etmek, sorunları masaya yatırmak anlamına gelir. Ancak sohbet etmek kişileri içtenleştirir ve yakınlaştırır.
4. Birbirinize zaman ayırın: Yorgun da olsanız, yoğun da olsanız, çocuklar ya da yemekle uğraşsanız da her gün mutlaka birbirinize zaman ayırın.
5. Ben diliyle duygularınızı ifade edin: Karşı tarafın tutum ya da davranışından rahatsız olduğunuzda, sinirlenmek veya surat asmak yerine üzüntü duyduğunuzu ifade edin.
6. Beraber dışarıda zaman geçirin: Zaman zaman herhangi bir amacınız olmadan (çocukların ihtiyaçları, alışveriş, yemek) sadece dolaşın belki bir bankta oturun ve sohbet etme ortamı yaratın.
7. Cinsel yaşantınıza özen gösterin, birbirinizle konuşun: Cinsel olarak birbirinizden uzaklaştığınızda bu sorunu konuşun. Kişilerin cinsellik tutumları farklı olabilir. Cinsellikle ilgili isteklerinizi mutlaka dile getirin.
8. Eleştirirken ölçülü olun: Karşınızdakinin yaptığı bir davranıştan dolayı genelleme yapmayın. Sadece o davranışa odaklanın ve o sorunu çözmeye çalışın. Sen hep’le başlayan cümleler hiçbir şeyi çözmez.
9. Geçmişteki olumsuz olayları sürekli dile getirmeyin: Geçmişi değiştirme şansımız yoktur. Dolayısıyla bugüne ve yarına odaklanın.
10. Başkalarına yakınmayın: Evlilik iki kişilik bir durumdur. Aileye katılacak çocuklar dışında başkalarını ilişkiye katmak, eşinden dert yanmak, şikâyet etmek, akrabaları ve ana-babayı sorunların içine çekmek çözümü daha fazla zorlaştırır.
Verilen bu öneriler,tek tarafın değil,karşılıklı iki tarafın isteğiyle gerçekleştirilebilecek önerilerdir.Keyif aldığınız ilişkiler yaşamanız dileğiyle...
Eşinizle Kaliteli Vakit Geçirmek Eşinizle Kaliteli Vakit Geçirmek Reviewed by Yurdagül Çelik on Haziran 24, 2016 Rating: 5

27 yorum:

 1. güzel bişi olmalııı. ben yalnızlık seviyorum amaaa :) bi deee, blogda yanda benim face, twit filan var. hadi feysime gelsene noluuur :)

  YanıtlayınSil
 2. Tesekkur ederim yürekten... çok güzel bir paylaşım olmuş. Bunlar yapılsa eminim bir suru sorun ortadan kalkar..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bazı öneriler bir çok ilişki için geçerli.Fark edelim istedim.Teşekkürler :)

   Sil
 3. dur seni blog arkadaş grubuna alırız zamanla yaaa. blana k, derya soygül, derya kabasakal filan. girersin ki aramızaaa. destina da bizden zateeen. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Olur olur alın beni aranıza :)

   Sil
  2. Deep blog arkadaş grubu ne ??? Ben yine birşeyler kaçırdım sanırım :) :) benim bilmediğim bir grup felanmi var aaaaaa :)

   Sil
  3. hayır yaa. bak dağınık anne/kore fenomeni/kırmızı rujlu blana k/duygun evrim/gözdenin blog günlüğü/derya soygül/demirkadın derya kabasakal ve diğer birçok arkadaşımız, hepimiz yani, blogda da face de de hep iletişimdeyiz ondan yaaa. faceden sen de iletişebilirsin ki. mutlu yaşamı da o çevreye sokcam işteee.

   bir de var ya, bloggerlar derneği, bloggerlar paylaşıyor gibi face grupları, ordan da işte iletişim oluyor. tanınmak için iyi işte.

   daha mutlu yaşam'ı da o iletişime sokcam işteee :)

   Sil
  4. Hahahha yazcam bak bunu ben hayatim boyunca hep sonradan yetiştim herşeye genelde onun için panik yapıyorum hemen yine mi birşey kaçırdım diye ne bileyim :) 😂😂

   Sil
  5. destina. sen çok zaman bulamıyon diye öyle oluyor. zaman bulduğunda seni de o gruplara sokarız beeee :) ben varken bişiyi kaçırmazsın endişe etme :)

   Sil
  6. daha mutlu bir yaşam.

   haftaya yapıciim. bi tanıtayım önce sonra getiririm herkesiii sanaaa :)

   Sil
  7. Deep sana güveniyorum sen bana haber ver herşeyi ama benide unutma :)

   Sil
  8. Daha mutlu yaşamla daha uzun zaman geçirmem gerek benim arayipda bulamadığım kişi :) 😇😇😇

   Sil
  9. Bolca zaman geçirelim benim için sorun yok :)

   Sil
  10. facebookta yurdagül çelik psikolojik danışman diye adresim var.Mavi ceketli.İsterseniz ekleyin :)

   Sil
 4. Güzel ve yerinde tavsiyeler gerçekten. Karşılıklı saygı, sevgi ve anlayışı açtığımızda bunlar çıkıyor karşımıza. Artık evlenmeme az kaldı, kulağıma küpe olsun bunlar. Teşekkürler. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eş adayınız da okursa bunları süper olur :) Mutluluklar diliyorum :)

   Sil
 5. Bir çocuk yetiştirmek, ikincisi de eş olmayı başarabilmek insanlar için en zor ve büyük armağan.Umarım herkes kendisi için doğru insanı bulur.Bu arada tarafımdan bir mim deveti aldınız.Çocukken Etkilendiğim Hikayeler ve Masallar konulu ;)Bi göz atın dilerseniz.Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 6. evliliği , eş olmayı sürdürmek çok zor . 16 yıl bitecek eylülde , tartışmalar bile gerekli gibi bazen , ne kadar verimli geçtiği ise yoruma açık :D ama bence bir evlilikte ne yaşarsanız yaşayın dönüp yeniden doğsam aynı insanla beraber olmayı isterim diyebilmek marifet. Ben eşimi öbür dünya ile korkuturum genelde :D ahiret eşim olarak ta seni seçicem derim o da öbür dünyada bile rahat yok bana yani diye takılır :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Böyle bir evliliği yakalayabildiğiniz için sizi tebrik ediyorum.Benim çevrem genelde boşandığı için mutlu evlilik görünce ben de çok mutlu oluyorum :)

   Sil
 7. ya benim film seçkilerinde baksana yüzlerce film var yaa. her şey var. sen ne sevdiğini söyle ben büssürü öğütlerim. benim genel ağırlık ama avrupa sineması, fransız italyan gibi, ama her şey var işteeee, izliycek film kalmıyo yaaaa :)

  YanıtlayınSil
 8. Birkaç gün sonra otuzuncu yılı devireceğiz. Bizimki zıt kutupların evliliği... Yani zevkler ve tercihlerimiz taban tabana zıt. Yediğimiz yemekler bile :) Rıdvan Öney'in önermiş olduğu 10 yol her iki taraf için azami ölçüde uyulması gereken hususlar. Özellikle eşlerden biri gerginse diğeri olaya sükunetle yaklaşıp yangına körükle gitmemeli. Kızgınlık hata yapmaya yol açar. Sakinleşince yapılan hatalar su yüzüne çıkar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizi tebrik ediyorum.Zıtlıklardan bir uyum çıkıyor sonuçta :) Değerli katkılarınız için teşekkürler :)

   Sil
 9. Merhaba lütfen bunu Yayinlamayin bir danisman oldugunuz için size sormam gereken şeyler var ama nasıl olur sorarbilirmiyim? Iletisimi nasıl sağlarız bilemiyorum

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.