Dürüst Çocuk Yetiştirmek

Dürüstlük,sözünde ve davranışlarında doğruluktan ayrılmayan,özü sözü bir olan.Genel olarak kime sorarsak soralım dürüst arkadaş,dürüst eş,dürüst ilişki aradığını söyleyecektir.Dürüst olabilmek  için çocukluk yaşlarından itibaren önce ailede sonra okulda dürüst olan davranış kalıpları geliştirmeliyiz.Dürüst çocuk yetiştirirken ne dediğiniz değil ne yaptığınız önemlidir.İlk önce sizler çocuğunuza örnek olmalısınız.Onların yalan söylemesine neden olacak katı tutum ve cezalardan kaçınmalısınız.Hatalarında aşırı koruyucu davranmamalısınız ama suçlayıcı da olmamalısınız.Öğretmenleriyle irtibat halinde olmalısınız.Onları dinlermiş gibi yapmayınız,gerçekten dinleyiniz.Dürüst olmaması durumunda yüksek tolerans göstermeyiniz.Çocuğunuzla iletişimde tepkilerinizin dozajını ayarlayınız,yüksek tepkiler korkmasına ve yalan söylemesine neden olabilir.Bu yazdığım öneriler,benim düşüncelerim.Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'nın Cumhuriyet Ortaokulu'nun sayfasındaki önerileri de sizlerle paylaşmak istiyorum.
Öneriler şunlar;
-Kendi yalanlarınıza çocuklarınızı ortak etmeyin. “Bunu sakın söyleme!” yada “Gizle” gibi uyarılar dürüst olmanın her zaman gerekli olmadığı mesajını verir. 
-Çocuğunuzun küçük olduğunu unutmayın ve ona şakalar yapmaktan kaçının. Bu şakalar onun doğru- yanlış ayrımını yapmakta güçlük çekmesine sebep olur. 
-Hata yaptığında doğru söylediği zaman” Bir de utanmadan ben yaptım diyorsun” gibi ifadelerden kaçının.
-Dürüst olmamanın aslında en çok kendini aldatmak anlamına geldiğini vurgulayın. 
-Sonuç kadar süreçle de ilgilenin. Sürekli beş aldığı için ödüllendirildiğini ve sevildiğini düşünen bir çocuk bir süre sonra kopya çekmeye kalkabilir. Çünkü onun için önemli olan ailesinin ilgi ve sevgisini kazandıran başarı olacaktır.
- Büyük başarıların ancak dürüstlükle kazanılanlar olduğuna onu inandırın. Başarı yollarını doğru ve meşru olarak seçmenin nicelik olarak düşük olan başarıları nitelik olarak yükselteceği inancını her zaman yenileyin.
- Başkaları tarafından uyandırmak ve başkaları tarafından kabul görmek için dürüstlüğün önemli olduğunu vurgulayın. 
-Para biriktirerek bir şeyler almasına izin verin. Ayrıca bazı eylemleri için para kazanmasına izin onun kendi ayakları üzerinde durmasını kolaylaştırır. Böylece izinsizce para almak gibi davranışlara gereksinim duymasını engellemiş olursunuz. 
-Çocuklarınıza güvendiğini , onların doğru ve dürüst olduklarınıza inandığınız mesajını verin. -Karşılaşılan durum her ne olursa olsun, tatlıya bağlayabilecek yöntemler bulabileceğinizi onlara kanıtlayın ki hatalı davranışlarını sizinle paylaşsın. 
-Birini size bıraktığı emanete ihanet etmeyin. Bu bir malsa onu kullanmaktan sakının. Bu duyarlılığınızı çocuğunuza hissettirin.
-Aşırı tepki göstermeyin. Ceza vermeyin. Bu çocukların yalan söylemesini teşvik edebilir.
- Olumsuz durumları nasıl olumluya çevirebileceğinize odaklanın.
- Çocuğunuzun suçlu olup olmadığını anlamaya yönelik sorulardan kaçının. Yaptığı olumsuz bir davranışın nedenini anlamaya çalışın. 
-Çocuğunuz gerçeği anlatmak istediğinde ona fırsat tanıyın. “Sus konuşma, seni dinlemek istemiyorum” gibi tavırlar, onun yaşadıklarının ve gerçeği söyleme isteğinin bir anlamı olmadığı mesajını verir. 
-Çocuğunuz bir konuda hata yaptıysa onu ömür boyu yüzüne vurmaktan kaçının. 
-Çocuğunuzu “yalancı” gibi sıfatlarla etiketlemekten kaçının. 
-Yaptığı hataları örtbas etmeyin. Bu onun tekrar aynı davranışı yapabileceği mesajını verir.
 -Çocuğunuz dürüst davranmadığında başkalarına karşı çocuğunuz savunmayın. Yalan durumun ortaya çıkan sorunlarla yüzleşmesini sağlayın. 
-Sorunu onun yerine siz çözmeyin. 
-Çocuğunuza örnek olun. 
-Dürüst davranmadığında bedelini ödemesine izin verin. 
Sağlıklı iletişimler kuran,kendini doğru ve dürüst şekilde ifade edenler nesillerle yaşamak dileğiyle.....
Dürüst Çocuk Yetiştirmek Dürüst Çocuk Yetiştirmek Reviewed by Yurdagül Çelik on Haziran 16, 2016 Rating: 5

5 yorum:

 1. Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederiz . harika bir konuya deginmissiniz. Bende bloguma beklerim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Blogunuzu inceledim ve takip ettiklerim arasına aldım.Sevgiyle....

   Sil
 2. Bu konuda daha fazla öneriye ihtiyacım olacak sanırım. Henüz yeni evliyim ve bir çocuk nasıl yetiştirilmeli, nasıl bakılmalı ve neler yapılması hakkında pek fazla deneyimim yok. Eşimin çocuklara düşkünlüğü çok olduğu için onun deneyimi var fakat benim bu konuda hem eşimin söylediklerinden hemde bu tür eğitici-öğretici yayınlarla deneyim kazanmaya çok ihtiyacım var. Değerli yayınınız için teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sıkıntı duyduğunuz ve değinmemizi istediğiniz bir konu olursa lütfen yazın.Biz de konuyla ilgili düşüncelerimizi paylaşalım.Sevgiyle kalın....

   Sil
 3. Dürüstlüğü öğretmenin ilk basamağı burada da değindiğiniz gibi örnek olmaktan geçiyor.
  Dikkat edilmesi gereken faydalı maddeler için teşekkürler...

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.