Çocuklukta Hikaye ve Masal Okumak

Blog yazarlığında henüz çok yeniyim.Bu ortamdaki dünya da benim için farklı bir dünya.Geçen Ayna Hikayesi blog yazarımız beni mimlediğini söyledi.Mimlenmek neydi hiç bir fikrim yoktu :) Hemen internetten baktım tabi ki.Blogerler dünyasında bir konu hakkında bir blogerin başka bir blogeri işaret ederek o konuyla ilgili pas atmasıymış.Yani belirtilen konu üzerinde benim de bir yazı yazmam gerekiyormuş.Konu çocukken etkilendiğimiz hikaye ve masallar.Ben tabi bunu kendi üslubumla yazıp,aynı zamanda çocukken okunan hikaye ve masalların önemine değineceğim.

Kitap okumak,çocukların gelişimde çok önemlidir.Kitap okumanın çocuğun yaşamındaki katkıları şunlardır;
-Çocuğun hayal dünyasının gelişmesine olumlu katkıda bulunur.
-Çocuğun kendi hayatı dışındaki hayatı fark etmesine yardımcı olur.
-Çocuğun kelime haznesinin gelişmesini sağlar.
-Çocuklarda okuma sevgisini arttırarak,çocuğa daha geniş perspektif kazandırır.
-Kitaplar sayesinde sevmeyi,anlamayı,saygılı olmayı ve paylaşmayı da öğrenir.
-Çocuğun hayatın gerçeklerine hazırlanmasına yardım eder.
Şimdi gelelim çocukken okuduğum kitaplara.Bizim zamanımızda Kemalettin Tuğçu kitapları çok meşhurdu.Sürekli bir acı vardı ve sanırım biz de toplum olarak bu acıyı seviyorduk.Onun dışında Ömer Seyfettin'in bir çok kitabını okumuşumdur.Beni en çok etkileyeni Diyet ve Kaşağı diyebilirim.
Öğretmenlerimiz Reşat Nuri Gültekin kitaplarını da önerirdi.Reşat Nuri Gültekin'in Olağan İşler kitabını çok sevmiştim.Yakup Kadri Karaosmanoğlu'unun Yaban adlı kitabı da yine aklımda kalanlardan.Çocukken bize hediye edilen Bir Şeftali Bin Şeftali kitabı da unutamadığım kitaplardan.

Çocukken hayal gücü çok yüksek bir çocuktum.En çok masal severdim.Kül Kedisi,Pamuk Prenses,Ali Baba ve Kırk Haramiler,Alice Harikalar Diyarında gibi masalları defalarca okumayı ve izlemeyi çok severdim.Bazen kendimi Kül Kedisi olarak hayal etmişliğim de olmuştur :)
 Son olarak yine Psikolojik Danışmanlık yanımı ortaya çıkarayım.Çocuğa verilecek kitaplar daima eğlenceli ve öğretici olmalı, çocukta korku duygusu uyandırmamalıdır. Kitaptaki hikayelerin dili ve anlatımı, çocuğun anlayacağı gibi sade, resimleri anlamlı olmalıdır. Çocuk kitapları yırtılmaya karşı dayanıklı, bol resimli, resimlerde çocuğun tanıdığı nesneler, hayvanlar ve insanlar olmasına dikkat edilmelidir. Resimli gazete ve dergiler, reklam kitapçıkları çocuğun incelemesi ve sayfalarını çevirmesi için eline verilebilir.
Kitap okuma alışkanlığı öncelikle ailede kazanılır. Bu nedenle de anne-baba çocuğun kitaplarının olmasını desteklemeli, ona sesli kitap okumalı ve anne-babada kitap okuyarak çocuğa iyi bir örnek olmalıdır.

Sevgili Ayna Hikayesi.Kendimce ilk mimlendiğim yazıyı yazdım.Umarım beğenirsiniz.Sevgiyle kalın :)

Çocuklukta Hikaye ve Masal Okumak Çocuklukta Hikaye ve Masal Okumak Reviewed by Yurdagül Çelik on Haziran 27, 2016 Rating: 5

12 yorum:

 1. beğendim canım çok güzel olmuş... sevgiler...

  YanıtlayınSil
 2. Sevgili Daha Mutlu Yaşam, çok teşekkürler bu güzel paylaşım için.Tam da dediğiniz gibi kendi üslubunuzca olmuş.Ben de, kitap okuyan bir ailede büyümesine rağmen kızımın hala okuma alışkanlığı edinememesinden muzdaribim.11 yaşında olmasına rağmen sanırım internet kolaylığı engel çocuklara.Bu tadın farkına varmasını bekliyorum ;) Tekrar teşekkürler, sevgiler...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim.Daha çok eğitici,yönlendirici yazı yazmayı sevdiğim için böyle bir yazı çıktı ortaya :) Eminim internette dolaşıyorken de okuyordur kızınız.Çağ,teknoloji çağı.Çocuklar ve gençler düşündüğümüzden daha bilgiliymiş onu fark ettim ben :) Sevgiyle kalın :)

   Sil
 3. Ahahahha benim mimde heves etmiştin ama blog için pek uygun olmayabilir masal demiştin ....
  Ama pek de güzel işi toparlayıp şahane bir mim yapmışsın ....
  Her kelimesi bilgi dolu ve eğitici ama en önemlisi keyifli olmuş ...
  İçimdeki çocuk keyiflendi :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Demek ki bir yerden mimlenip,başlamak gerekiyormuş.Teşekkür ederim beğendiğiniz için :)

   Sil
 4. Benim şimdiden şöyle bir hayalim var, yıllar sonra evladima kendi yazdığım masal ve hikayelerle büyütmek istiyorum.Hatta kitaplardaki resimleri bile çizmek istiyorum.İşte böyle tatli hayallerim var :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel hayaller :) Herşey hayalle başlar :) Sevgilerimle...

   Sil
 5. Selammm! Daha mutlu yaşam için blogundayım. Bana da buyur, masal gibi anlar için ❤

  YanıtlayınSil
 6. Kemalettin Tuğcu'yu unutmuşum. Onun basit öyküleri vardı evet. Mim konusundaki tecrübesizliğimi ben de Ayna Hikayesi sayesinde atmıştım. Sizin ne güzel öğretmenleriniz olmuş. Çocukluğumda bana kitap oku diyen kimse olmamıştı. Kitap deyince ya ders kitabı ya da ödev olarak verilen kitapları biliyorum.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.