Alkol Bağımlılığı

İki gün önce aldığım bir mesaj beni çok üzdü.Çok değer verdiğim bir Akademisyen arkadaşım,konferans için Amerika'ya gitmişti.Ara sıra alkol aldığını biliyordum.Fazla alkol aldığı bir gece,dengesini kaybedip düşmüş,beyninde pıhtı oluşmuş,doktorlar tarafından uyutuluyor.Haberi kuzeninden alınca şok oldum.Sosyal Psikiyatri Ana Bilim Dalında Hocalık yapan herkese ders anlatan biri kendi söküğünü dikemedi.Ara ara sorunlarından bahsederdi ama ben üzerine gidince konuyu değiştirirdi.Kendimi de biraz suçluyorum acaba biraz daha yardımcı olabilir miydim diye ama konuşarak bir kişide değişim yapmak mümkün değil ki.Sen ne kadar anlatırsan anlat insan kendi istemedikten sonra değişim olmuyor.Bu arkadaşım iyileşsin diye sadece dua ediyorum.İyileşse bile felç kalma durumu var.Bu kadar tepe noktada iken insan birden yere çakabiliyor ve her şey anında değişebiliyor.
Alkol bağımlılığı,aslında bir kaçıştır.Sorunu çözmektense yok saymaktır.Bunu yanında alkol bağımlılığının nedenleri şunlardır;
1. Kişilik sorunları; özellikle aşırı güvensiz, bağımlı, engellenmeye tahammülü olmayan, depresif , içe dönük, mükemmeliyetçi kişilerde madde kullanımı daha sık görülür 
 
2. Çevresel etkenler; ailesinde madde kullanımı olan bireylerde hem genetik hem de sosyal açıdan risk daha yüksektir. Mesela birinci derece akrabalarında alkol bağımlılığı olanlarda risk 7 kat fazladır. 
 3. Çevrede madde kullanımının yaygın olması bir diğer riski faktörü. Her madde kullanan kişi adeta bir pasif satıcı gibidir. Farkında olarak veya olmayarak çevresine maddeyi pazarlar. Alkol ve madde kullanımı bu tür pasif pazarlayıcı bir akraba veya mahalle arkadaşının teşvikiyle başlar ve gittikçe ilerler. 
4. Stres etkenlerinin olması ve bir psikiyatrik rahatsızlığın olması riski artırır. Mesela sosyal fobide alkol bağımlılığı %19, uyuşturucu madde bağımlılığı  %13 oranında görülür.
 5. Aile içi iletişim ve paylaşım sorunlarının olması kişileri maddeye iten çok önemli bir etkendir. Anne-baba kavgaları, aile içi şiddet, çocuk yaşta anne-babanın boşanması, ihmal, istismar, baskı ve şiddet bağımlılık riskini artırır.


Alkol kullanım bozukluğu olan kişilerde tedavi profesyonel bir yardım ile sağlanır. Bu yardımın ise şu yönleri vardır:
 1. İlk bölüm bir süredir alınan alkolü kesme tedavisidir. Bu dönemde alkolün kesilmesi sonucu olağan yolsunluk belirtilerinin ortadan kalmasına yardımcı olan ilaç kullanımı ve diğer tıbbi müdahaleleri içerir.
 2. Rehabilitasyon dönemi: Bu dönemde kişi artık alkol yoksunluğundan kurtulmuştur. Yaşamdaki normal işlevlere dönebilme ve alkolsüz yaşama uyum sağlama bakımından hastaya bilgi ve beceriler kazandırılmaya çalışılır. Bunun için terapötik girişimlerden yararlanılır.
Alkol bağımlılığında tedavi iki şekilde yapılır: hastaneye yatmadan ayaktan yürütülen tedavi programları veya tedavinin ilk aşaması hastanede yatarak, sonra ayaktan yürütülen tedavi programları şeklinde.  Alkol bağımlılığında birçok hastanın hastaneye yatmadan, ayaktan yürütülen tedavi programlarında başarılı olduğu gözlenmiştir. Ayaktan tedaviler, kişiyi ev ve sosyal yaşamından uzaklaşmadan, işini ve sosyal görevlerini aksatmadan yürüttükleri için önemlidir. Fakat çoğu zaman bizim hastaları yatırarak tedavi etmek durumunda kalındığı da bir gerçektir.
 Alkol,hem kendi hayat kalitemizi düşürür hem de çevremizdeki insanları da olumsuz etkiler.Gerçekten var olan sorunlarınızı bağımlılıklarla kaçarak çözmezsiniz.Bu yazıyı yazarken de hala çok üzgünüm.Lütfen bu şekilde alkole sığınarak hem kendinize hem de sevdiklerinize psikolojik şiddet uygulamayın.
En kısa zamanda iyi haberlerini bekliyorum güzel yürekli arkadaşım...(Teoman Meteoğlu'na itafen yazılmıştır.)
Alkol Bağımlılığı Alkol Bağımlılığı Reviewed by Yurdagül Çelik on Haziran 13, 2016 Rating: 5

2 yorum:

 1. Yaşamayan bilemez,çok tehlikeli,yakalanmak çok kolay,kurtulmak çok zor

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Diliyorum tüm bağımlılar kolaylıkla kurtulur.Bunu yürekten temenni ediyorum.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.