Televizyonun Zararları

Günümüzde hemen hemen her evde televizyon bulunmakta.Yapılan araştırmalar,insanların günde 3 saatten fazla bir zamanı televizyon izlemeye ayırdıklarını söylüyor.Teknolojiyi doğru kullandığınız sürece teknoloji yararlıdır ama teknolojiyi doğru kullanmadığınızda teknoloji sizin için zararlı boyutlara ulaşabilir.Gelelim televizyonun zararlarına;

Bütün günü televizyon başında geçirmek insanın bağışıklık sistemine zarar vermektedir, ayrıca televizyondan yayılan ışığın melatoninin azaltması nedeniyle hormonal dengesizliklerin yanı sıra kansere bile yol açmaktadır.
– Çok televizyon izleyen çocukların ruhsal dengesizlik yaşaması, ayrıca erken ergenlikle karşı karşıya kalmaktadırlar.
– Günümüzde artık çok rahat etkisini gösteren, şiddet, cinsellik, uygunsuz haber ve seviyesiz programlar insanların psikolojik rahatsızlıklara itmektedir. Bu ise bilinçsiz ve geri kalmış bir topluma hazırız demek anlamına gelmektedir.
– Bir çok programcı kendi reytingleri uğruna insanların zaaflarını kullanarak bizleri bir nevi “aptal” durumuna düşürmektedirler.
– Çok televizyon başında durmak, imsomnia gibi uyku problemine yol açmaktadır.
– Televizyon görsel içerik olduğundan, insanlara izlerken düşünme imkanı vermez. Beyinin tek lob’unu çalıştırdığı için, zeka gelişimine katkıda bulunmaz. (Belgesel tarzı bilgi içerikli yayınlar hariç.)
– Göz bozulmalarına neden olur.
– Dikkat dağınıklığı ve unutkanlığa yol açar.
– Çocuklarda televizyon karakterini örnek alarak, suç oranı artabilir. (Örnekleri vardır.)
– İnsanları gerçekten koparma ve hayalciliğe yönelik yaşam oluşturur. Bu ise büyük bir pisikolojik rahatsızlık haline gelebilmektedir.
– Kendi kültürünü unutma.(bilgiustam.com.)
Televizyon,doğru kullanıldığı sürece faydalıdır ama doğru kullanılmaz ise canlı bombadır.Bizim ülkemizde ne yazık ki insanlar televizyonun esiri haline gelmiş ve bilinçli kullanımdan çoktan uzaklaşmıştır.
Televizyonun Zararları Televizyonun Zararları Reviewed by Yurdagül Çelik on Mayıs 11, 2016 Rating: 5

4 yorum:

 1. Benim de yaram bu konu!
  Lisede bıraktım izlemeyi. Gerçekten 'aptal kutusu' lafı çok doğru, aptallar izler değil tabi ki aptala dönüştürüyor insanı ;( hele ki günümüz programları, yayınları, kontrolsüz reyting amaçlı bilgiler...
  Hele çocuklar?
  Biz evde tv açmıyoruz.
  Film iZlersek ekranından faydalanjyoruz sadece.
  Özellikle çocuklar için çok dikkat etmek lazım!
  Çok faydalı bir yazı olmuş, eliniZe sağlık!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Değerli katkılarınız için teşekkür ederim ben de :)

   Sil
 2. Biliyor musun internet daha tehlikeli. Artık kimse tv izlemiyor neredeyse. Herkesin elinde bir tablet, telefon. İletişim sadece yazılı gerçekleşiyor. Tv bana masum gelmeye başladı desem:(((

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle size hak veriyorum.News pdr diye bir dergide köşe yazarlığı yapıyorum.Orada da sanal bağımlılığı yazmıştım.Televizyonla ilgili facebook takipçilerinden istek gelince blogda da bunu yazdım.Yorumlarınız için teşekkür ediyorum.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.