Dikkat Ve Konsantrasyon İçin Pratik Öneriler

Size bugün dikkat ve konsantrasyon için pratik öneriler vereceğim.Bunları düzenli olarak uygularsanız faydalı olacağını düşünüyorum.
  Günümüzde güçlü konsantrasyon yeteneği olan kişilerin, olmayanlara göre çok daha başarılı ve aktif çalıştıklarını biliyoruz.Fakat kimsenin beyni uzun süre tek konuya odaklı çalışamaz.Bunun için;
-Kendinize 3 dakika verin,o 3 dakika sadece bir konuyu düşünün.Aklınıza ara ara başka düşünceler gelse bile tekrar düşündüğünüz konuya dönün.Tekniği ilk denediğinizde zihniniz daha kolay dağılabilir ama giderek bu dağınıklığın azaldığını ve 3 dakikaya odaklandığınızı göreceksiniz.
-Elinizden geldiğince günlük hayatınızın işleyişini, dikkatinizi bozmayacak ve konsantre olmayı kolaylaştıracak bir sisteme oturtmaya çalışın. Örneğin işiniz çok monotonsa, yanınızda taşıyacağınız minik bir oyunla zihninizi harekete geçirmek gibi. Gerçi herkeste akıllı telefonlar var. Bir iki tane fıkra okumak, birkaç dakika dikkat toplayıcı oyun oynamak, hoşunuza giden bir köşe yazarının son yazısına göz atmak, sevdiğimiz bir arkadaşımıza mesaj atmak..vb gibi zihninizi rahatlatan hamleler yapabilirsiniz.
-Gün içinde sevmediğiniz, üstelik de dikkat gerektiren bir iş yapmanız gerekiyorsa, kendinizi havaya sokmak için sevdiğiniz ve kolay bir işle çalışmaya başlayın. Böylece istemeye istemeye ite kaka tavırla işe başlamak yerine, farkında olmadan havaya girmiş halde çalışmaya başlayacaksınız. Kendi adıma uyguluyorum ve çok işe yarıyor. Ağırspor öncesi, beden ısınma hareketleri gibi, beyin ısınma hareketleri :)
-Dikkat gerektiren işlerinizde olabildiğince hızlı olun. Çünkü süre uzadıkça dikkat dağılması artıyor. Örneğin yazı yazarken telefonlarımın sesini kısıyorum ve arayan kim olursa olsun bakmıyorum. Zihnin hedeflediği bilgiye ulaşması için tacize uğramaması gerekli. Aksi halde dikkat bozulur, dilimizin ucundakiler unutulur ve yazıya dökülemez.
-Konsantrasyonun temeli, aynı anda elli tane iş yapmak değil, yapılacak işleri bilinçli şekilde sıraya koyarak; aynı anda sadece bir işle ilgilenmek, ele alınan konuyu kafasını gözünü yarmadan tamamına erdirmektir. Dikkatinizi artırmak istiyorsanız bu ilkeye uymak zorundasınız.
-Dikkatinizi artıracak oyunlar oynamayı ihmal etmeyin. Günlük gazete veya kitap okurken, elinize bir kalem alın ve bazı harflerin altını çizin. Örneğin k,l,m,r harflerinin. Hem okuyun, okurken bu harflerin altını çizin.
Bol bol bilmece bulmaca çözmek işe yatıyor. Özellikle sudoku, kelime avcılığı, mantık bilmeceleri, labirent, eş bulma oyunları gibi.
Eğer psikolojiniz sağlıklıysa, iş yükünüz fazla değilse, stres altında değilseniz dikkat kolay kolay bozulmaz.Eğer konsantrasyon sorununuzu tüm uygulamalara rağmen çözemiyorsanız mutlaka uzman desteği alın.(Psk.Dan.Mehtap KAYAOĞLU)
Dikkat Ve Konsantrasyon İçin Pratik Öneriler Dikkat Ve Konsantrasyon İçin Pratik Öneriler Reviewed by Yurdagül Çelik on Mayıs 12, 2016 Rating: 5

8 yorum:

 1. GERÇEKTEN HARİKA EMEĞİNİZE SAĞLIK DEFLARCA OKUDUM FARKLI GÜNLERDE ÇOK İŞE YARAR VE İKNA EDİC BİR PSİKOLOJİK DİYET

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Elimden geldiğince uygulanabilir öneriler vermeye çalışıyorum.Beğenmenize sevindim :)

   Sil
 2. Yazı yazarken bende Türkçe müzik dinliyorsam eğer yabancı müziğe çeviriyorum. Çünkü Türkçe müzik dinlerken hayallere dalıyorum. :))) Faydalı bir yazı olmuş canım :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu ara benim de konsantrasyonum düşünce bu yazıyı tekrar paylaşayım dedim :) Teşekkürler canım :)

   Sil
 3. "beyin ısınma hareketleri" ne güzel bir tanım.
  Yazarken ise sessizlik çok önemli. Ne güzel bir yazıymış canım )

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler ablacığım :) Faydalı olduysa ne mutlu bana :)

   Sil
 4. Ya cok güzel tavsiyeler. Ozellikle sudoku ve kelime oyunlarına bayiliyorum. Monoton bir hayatı olanlar için guzel tavsiyeler dikkatimi çekti teşekkürler

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.