Depresyon

''Hafta sonu boyunca sürekli ağladım. Ağlama teneffüslerinde kendimi yemek yiyerek rahatlatmaya giriştim. Yedim yedim yedim dünyayı yedim. Ama gözlerim bir gıdım geri kalmadı ağlamaktan.

Pazar akşamı kesildi yaşlar. Göz pınarları kuruduğu için mi? Yavaş yavaş berraklaşmaya başladı zihnim. Önce pişmanlık duygusu yeniden çöreklenir gibi oldu ya postunu bedenime sermesine izin vermedim. Acilen kendimi rahatlatmanın yoluna bakmalıydım.
Pazartesi işe gidemedim. Başım bütün gün külçe gibi ağrıdı. Kafam isyan bayraklarını en sonunda çekti ve kendine gel diye haykırmaya başladı sanırım.
Salı başım hala hafif hafif ağrıyordu ve kendimi çok halsiz hissediyorum. Ama okula gittim. Zira okul pikniği vardı. Temiz havada kendime gelebilirim diye düşündüm.
Çarşamba 1 Mayıs. Ağrılarım geçti, halsizlik az miktarda. Dinlenmek için büyük fırsat. Tabi odamın detoksu için de. Bunca zaman zarfında dağılan eşyalarımı toparladım. Fena dağıtmışım. Toparlamak hiç kolay olmadı........''(Kitap gibi kız blogundan alıntı)
Konuya Ankara'dan Diyarbakır'a tayin olmuş uyum güçlüğü sonucu depresyona girmiş bir öğretmenin hikayesiyle başlamak istedim.Hikaye uzun.Hikayenin sonunda yaşam kalitesi düştüğü için doktora gidip ilaçla tedavi edilmek zorunda kalıyor.
Depresyonda bazı bulgular çok önemlidir.
-Eğer kendinizi değersiz ve boşlukta hissediyorsanız,
-İlişkilerinizde sorunlar yaşıyorsanız,
-Uyku düzensizliği yaşıyorsanız,
-Yeme bozukluğunuz varsa,
-Tek başına kalma isteğiniz yüksekse,
-Eskiden zevkle yaptığınız şeyleri artık zevkle yapmıyorsanız,
-Fiziksel rahatsızlıklarınız olmaya ve artmaya başladıysa(baş,bel,mide ağrısı gibi ağrılar)
-Kendinize zarar verme isteğiniz mevcutsa,
-Eskisine oranla bağımlılıklarınız arttıysa(daha çok sigara içme,alkol tüketiminin artması gibi)
-Halsiz,bitkin ve düşük enerjili hissediyorsanız,
-Çok kolay öfkeleniyorsanız depresyon belirtileri gösteriyor olabilirsiniz.

Depresyonun tedavisine gelince mutlaka uzman desteği almak şarttır.Nasıl olsa geçer diye beklemek,durumun kronikleşmesine yol açabilir.O yüzden lütfen profesyonel destek almaktan çekinmeyin.İlaç tedavisiyle depresyonu atlatma oranı %80'e yakın bir orandır.İlaçların etkisi hemen olmaz,bir kaç haftayı bulabilir.Lütfen tedavinin faydasız olduğunu düşünerek ilaçları kesmeyin,düzenli olarak da kontrollere gidin.Bazen ilaç almanın yanında psikoterapi desteği de gerekebilir.Doktorunuzun sizi yönlendirdiği doğrultuda tedaviye devam etmeniz size fayda sağlayacaktır.
Depresyon Dünya nüfusunun %15 ini etkilemektedir ve kadınlarda rastlanma oranı erkeklere oranla iki kat fazladır.(Erkeklerde %10,Kadınlarda %20 civarı)
Depresyon tedavi edilebilir bir hastalıktır.Lütfen eğer depresyon belirtileri yaşıyorsanız kronikleşmeden uzman yardımı alınız.
Depresyon Depresyon Reviewed by Yurdagül Çelik on Mayıs 26, 2016 Rating: 5

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.