Zekayı ve Hafızayı Geliştirecek Teknikler 2.Kısım

dahamutluyuz.com
Dün zekayı ve hafızayı geliştirecek tekniklerden bahsetmiştik.Bugün geri kalan diğer tekniklere de değineceğiz.Zekayı ve Hafızayı geliştirmek için diğer teknikler şöyle;
-Ressam Alıştırması:Burnunuzun ucunda bir fırça olduğunu hayal edin ve burnunuzun ucuyla yatay sekiz çizmeye çalışın.Bu tekniği yaptıkça  aynı zaman stres düzeyinizde de azalma olduğunu göreceksiniz.
-Ajan Alıştırması:Bu alıştırmayı sokakta yapmanız gerekiyor.Sokaktaki araba plakalarına bakarak oradaki harflerden kelim hatta yapabiliyorsanız cümleler türetmeye çalışınız.Böylece hem beyniniz canlanacak,hem de kelime hazneniz gelişecektir.
-Resim Alıştırması:Elinize kağıt kalem alın.Alış veriş listenizdeki alacaklarınızın resmini çizin ve bunu da numaralandırın.Daha sonra çizdiğiniz resmi hangi numarayla eşleştirmişseniz onu hatırlamaya çalışın.Böylece hafızanızın güçlenmesine katkıda bulunmuş olacaksınız.
-Otobiyografi Çalışması:Hayat hikayenizi düşünün.Çocukluktaki sınıf arkadaşlarınızı,sıranızı,sınıfınız hatırlamaya çalışın.Bu teknikle kişilerle ilgili hafızanızı da geliştirmiş olduğunuzu göreceksiniz.
 Veeeeeee geldik son tekniğe.....
-Hipnoz Alıştırması:Çok stresli anlarınızda gözleriniz kapatın ve olumlu bir hayal imgeleyin.Kendinize sakin olduğuna dair telkinlerde bulunun.Bu tekniği uyguladığınızda stresten kaynaklanan beyin hücrelerinin ölmesinin kısmen de olsa önüne geçmiş olacaksınız.Olumsuz düşüncelerin hafızayı ve zekayı olumsuz etkilemesinden de kurtulmuş olacaksınız.
Umarım teknikler işinize yarar.Elimden geldiğince basit yazmaya çalıştım.Kolaylıklar diliyorum hepinize...
Zekayı ve Hafızayı Geliştirecek Teknikler 2.Kısım Zekayı ve Hafızayı Geliştirecek Teknikler 2.Kısım Reviewed by Yurdagül Çelik on Nisan 26, 2016 Rating: 5

6 yorum:

 1. Çok güzel şeyler öğreniyoruz Yurdagül kızım. Üstelik bu ikinci imiş. Şimdi birinciyi okumaya gidiyorum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Basit ve kolay teknikler :)) Faydalı olacağına inanıyorum ablacığım :)) Senin öğrenme,değişme ve gelişme merakın çok hoşuma gidiyor.Gençlerin de senin kadar gelişime açık olmasını diyorum :))

   Sil
 2. Ben çocuklarla bol bol memory oynayip puzzle yapiyorum yinr de hasimoto dolayisiyla ćok unutkanim 😕

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ay ben hediye puzzle aldım Seyfettin'e.2 ay oldu bitiremedik :) Sıkılıyoruz :)

   Sil
 3. Fark etmeden bol bol ajan alıştırması yapıyormuşum zaten ben :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bazı teknikleri ben de bu bilgileri edinmeden önce yapıyor olmama şaşırmıştım :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.