Zekayı ve Hafızayı Geliştirecek Teknikler 1.Kısım

dahamutluyuz.com
Size bugün zekayı ve hafızayı geliştiren  basit tekniklerden bahsedeceğim.Gün içinde bu basit teknikleri hayatınızda uygularsanız alzheimer gibi hastalıklara yakalanma oranınız düşer.
-Ters El Çalışması:Kullanmadığınız elinizde yazı yazmak,saçını taramak gibi işlemleri yapmaya çalışırsanız beyninizin kullamadığı diğer lobunu harekete geçirmiş olursunuz.
-Çocuk Oyunu Alıştırması:Dışarıda gezerken tıpkı bir çocuk gibi gördüğünüz herşeyi inceleyin.dokunun,koklayın.Bu sayede duyu organlarınızı aktive etmiş olacaksınız ve hafızanızı canlandıracaksınız.
-Harf Alıştırması:Elinize bir gazete ve fosforlu kalem alın.Paragraflarda çift yazılmış yazıları işaretleyin.Örneğin rastladığınız 2 'n'harfini bulmak gibi.Bu şekilde zihninizi uyanık tutmayı başarmış olacaksınız.
-Polisiye Alıştırması:Kendinize ara ara polisiye romanlarda olduğu gibi mesela dün akşam ne yedim,2 saat önce ne oldu gibi soruları sorarak dikkatinizi geliştirebilirsiniz.
-Yürüyüş Alıştırması:Yürürken sol bacağınızı attığınızda sağ kolonuzu,sağ bacağınızı attığınızda da sol kolunuzu hareket ettirin.Bu şekilde çaprazlama yaparak beyninizin iki lobunun da çalışmasını sağlayabilirsiniz.
Tekniklerden yine bahsedeceğim ama yazı uzadıkça insanların okuma hevesi düşüyor.O yüzden ikinci kısmı yarın yazmaya devam edeceğim.
Üşenmeyin hadi başlayın :)
Zekayı ve Hafızayı Geliştirecek Teknikler 1.Kısım Zekayı ve Hafızayı Geliştirecek Teknikler 1.Kısım Reviewed by Yurdagül Çelik on Nisan 25, 2016 Rating: 5

14 yorum:

 1. Çağımızın hastalığı olan dikkat eksikliğinın çözümüyle ilgili yazı yazmanızı rica etsem ^^

  YanıtlayınSil
 2. polisiye ve yürüyüş teknikleri zaman zaman ben de uyguluyorum gerçekten faydasını görüyorum. Çok yayrlı bir yazı olmuş ^.^

  YanıtlayınSil
 3. Kolay, basit; ama uygulamakta değiliz. Çalışacağım. Gazete içeren madde düşündürdü. Gazete okur az kaldı. İnternetten artık her şey :)))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dergi ya da kullanmayacağınız bir kitap da olabilir.Kendinize hangisi uyuyorsa artık :))

   Sil
 4. Şimdi okudum. Sağ omuz başından kolum kırıldığı 91 senesinden beri sol kolumdan destek aldım hep. Bunun faydası olduğuna çok sevindim. Zira, ancak belli bir yere kadar kaldırabiliyorum hâlâ. Yürüyüşdeki kol ve bacak çapraz hareketleri ne güzel. Evin içinde öyle yürüdüm biraz. İlk adımda zorlandım hep ama devamında hiç şaşırmadım. Sağ ol kızım. Çok teşekkürler ve sevgilerimle :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı bir egzersiz o da :)) Deneye devam ablacığım :))

   Sil
 5. Beynin çalışmayan bölümlerini çalıştırmak fikri hoşuma gitti. Beynimizi şasirtip kullanim süresini uzatacagiz... Uygulamaya calisacagim. Teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kolay ve kullanılabilir teknikler.İkinci bölüme de bakın isterseniz.Sevgilerimle...

   Sil
 6. Devamını beklicem.. Teşekkürler

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.