Baba Olmak ve Babayı Anlayabilmek


Hayatta ben en çok babamı sevdim.
Karaçalılar gibi yardan bitme bir çocuk
Çarpı bacaklarıyla – ha düştü, ha düşecek –
Nasıl koşarsa ardından bir devin,
O çapkın babamı ben öyle sevdim.(Can Yücel)

Can Yücel'in babasına yazmış olduğu şiirle başlamak istedim bugün ki yazıma.Babalar,babalarımız...Acaba onları anlayabildik mi?Onlara ne kadar değer verdik?Peki onlar bizi ne kadar anladı?
Geçen gün Hasan Çeliktaş bir videosunda kızının okulunda anneler günü etkinliği için günlerce hazırlık yapıldığını,piyesler oynandığını,şiirler okuduğunu babalar günü gelince ise gününüz kutlu olsun yazılı bir mektupla babalar gününün geçiştirildiğinden bahsetmişti.Tabi ki annelerimiz çok değerli onlara hiç bir sözümüz yok.Peki babalar bu kadar yok sayılmayı hak ediyor mu?Bu durumun böyle olmasının bir çok sebebi var elbette.En başka babalar baba olmaya anneler kadar kolay alışamıyor,annelerin anneliğe ısınması ta hamilelikte başlıyor.Babalar ise belki çocuk bir kaç aylık olduktan sonra baba olduğunu fark ediyor.Baba figürü güçlü olacak ya hiç burnundan kıl aldırmıyor,çok istese de çocuğuna fazla dokunamıyor,sarılamıyor,sağlıklı ilişki kurmakta zorlanıyor.Çocuklarsa ilgi bekliyor,anlayış bekliyor,babasıyla daha çok vakit geçirmek istiyor.Hal böyle olunca çocuk ve baba arasında denge kurma iş anneye düşüyor.
Çocuklar tarafından rol model olarak alınan baba,eğer iyi bir model değilse çocuklar da sosyal ve duygusal olarak sağlıklı bireyler olamıyor ne yazık ki.Sonuç olarak babalar babalıklarını yaşayamıyor,çocuklar da babalarından yeterinde ilgi,sevgi alamadıkları için problemli bireyler oluyorlar.
Öncelikle babalar çocuklarına nasıl davranmalı ondan söz edeceğiz.Daha sonra da çocuklar ve anneler babaya nasıl yaklaşmalı onu yazacağız.
Babalar çocukları için şunları yapmalıdırlar;
-Çocuklarıyla daha çok vakit geçirmeli ve bu konuda zamanı planlamalıdır.
-Çocukla yaşadığı problemlerde zaman zaman anneden destek almalıdır.
-Çocuklarına eğer söz verdiyse verdiği sözü tutmaya çalışmalı,tutamayacağı sözler vermemelidir.
-Erkek çocuğu var ise onların rekabet duygusunu anlayışla karşılamadır
-Çocuklarının başarısızlıklarında aşağılayıcı değil,motive edici tavır sergilemelidir.
-Çocuklarına sevgisini her zaman gösterebilmeli,dokunma duyusunu sıkça kullanabilmelidir.
Gelelim çocukların ve annelerin babaya yaklaşımına;
-Babanın da tüm insanlar gibi her zaman her olay karşında güçlü olamayacağının bilinmesi gerekir.
-Çok yorgun olduğu zamanlarda ısrarcı isteklerde bulunulmamalıdır.
-Anneler zaman zaman çocuk ve baba arasında denge unsuru olabilmeli fakat dengeyi kurarken objektif olmaya gayret etmelidir.
-Anneler,çocuklarına babalarını kötülememelidir.
-Çocuklar babalarıyla anneleri vasıtasıyla değil direk iletişim kurabilmeyi öğrenmelidir.
-Çocuklar,babalarına sevgilerini gösterebilmelidir.
Babayla ilgili konuya değindik ama total olarak aile ilişkilerinden de bahsetmiş olduk.                                                                                                                          Aile,toplumu oluşturan en küçük parça olduğuna göre tüm aile bireylerinin de kendini en önce aile içinde değerli hissetmesi önemlidir.Ailede yaşayan herkesin hak ettiği değeri görmesi dileğiyle......Baba Olmak ve Babayı Anlayabilmek Baba Olmak ve Babayı Anlayabilmek Reviewed by Yurdagül Çelik on Nisan 23, 2016 Rating: 5

2 yorum:

  1. Teşekkür ederim yazı için ayrıca sitemi ziyaret etmeyi unutmayın
    http://islamguzelahlaktir.blogspot.com/

    YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.