Ana içeriğe atla

Darbe Girişimi ve Çocuklarımız

Son dönemlerde hepimizin psikolojisi bozuldu.Çocuklarımız da durumdan çok etkilendi.Konu ile ilgili Psikolog Serap Duygulu'nun bir yazı yazmış.Yazı şöyle;
Hepimiz büyük bir travma yaşadık ve hala yaşıyoruz. Ruh sağlığımız için her habere inanmamak, çocuklarımızı görüntülerden uzak tutmak önemli. Yaşanan olaylarda şiddet dozu çok yüksek ve çocuklar açısından (ve elbette yetişkinler için de) görüntülü haberler çok travmatik. Çocukların ne kadar etkilendiğini bilemiyoruz. O nedenle çocukları mümkün olduğunca TV'lerden uzaklaştırmak ve oyuna yöneltmek gerekli. İstemeden de olsa, çocuklar paniğe, patlama ve görüntülere tanık oldular. Şu andan sonra yapılacak şey, sorularına basit yanıtlar vermektir. Biz yetişkinlerin bile korkup paniğe kapıldığı bu durumda çocukların korkması çok doğal. Bu süreçte çocuklarımızın ihtiyacı olan en önemli şey, güvende olduklarını bilmek. Bunun için bir arada olmak, çocuklarla birlikte bazı etkinliklerde bulunmak ve onlara her zaman olduğundan daha fazla zaman ayırmak gerek. Çocuklar eğer anne babaları rahat ve güvenli davranırlarsa sağlıklı gelişim gösterebilirler. O nedenle korkunuzu, endişenizi gördükleri anda onlara karşı hiçbir şey yokmuş gibi davranmak yerine, yaşadığınız korku ve panik üzerine konuşup sonrasında günlük hayat faaliyetlerine döndüğünüzü görmeleri gerekli. Ancak o zaman gerçekten korkulacak bir durum olmadığına ve her şeyin normale döndüğüne inanabilirler. Sonuç olarak bütün insanları etkileyen toplumsal bir olay yaşandı ve çocuk ya da büyük herkes etkilendi. Gerek sosyal medya yoluyla, gerekse yazılı ve görsel iletişim kanallarıyla ya da söylentiler aracılığıyla herkes bu toplumsal terörden etkilendi. Öyleyse yapılması gereken hiç böyle bir şey olmamış gibi davranmak değil, olayın hissettirdikleri üzerine konuşmak, çocukların sorularına kısa ve doyurucu açıklamalar yapmak ve sonrasında onların yanında bu konular üzerine çok yorum yapmamaktır. Özellikle gelecek günlerle ilgili olumsuz ve kötümser konuşmalar tüm bireyler üzerinde ciddi kaygı bozukluklarına yol açabilir. Gündemi takip ederken psikolojik kontrolümüzü kaybetmemek için, kısa aralıklarla haber izlemek sonra günlük aktivitelerle uğraşmak gerekli. Sürekli ekranlara takılıp kalmak, stres ve panik dozunu yükselterek soğukkanlılığımızı yitirmemize yol açabilir.
Uzman Psikolog Esma Uygun da konuyla ilgili şu tavsiyelerde bulunuyor;
•Çocukların duymayacakları şekilde haberleri takip edin.
•Çocuklarınız bu haberleri görmüşse ve üzerinde konuşmak isterse dikkatlice dinleyin.
•Ne hissettiklerini anlamaya çalışın ve sorun.
•Korkularına ilişkin ‘saçma’, ‘gereksiz’, ‘korkma’ gibi kelimeler kullanmayın. Korktuğunu anladığınızı belirtin.
•Böyle bir durumda korkunun normal olduğunu ifade edin.
•Her ne olursa olsun yanında ve güvende olduğunuzu söyleyin.
•Soruları varsa dikkatle dinleyin.
•Çocuğunuzdaki kaygı belirtileri devam ediyorsa bir uzmana başvurun.


Yaşadığımız zorlu günleri umarım kısa sürede atlatırız.Sağlıkla kalın...

Yorumlar

 1. Bence çocukları uzaklaştırmak kadar yetişkinler de kendilerini uzaklaştırmalı tvlerden. Bilgi kirliliği ve algı yönetimi çok fazla. Elinize sağlık, her zamanki gibi faydalı bir paylaşım olmuş ❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özellikle yaşlıları da uzaklaştırmak gerek sanırım :)

   Sil
 2. Hocam çok yerinde bir yazı oldu. Daha bu sabah arkadaşım, çocuğuna nasıl davranması gerektiğini bilmemekten bahsederken, üstüne bu yazı çok güzel denk geldi.

  YanıtlaSil
 3. Hepimiz paranoyak olduk. Korku içimize işledi. Tv ler de bir haftadır aynı şeyler dönüyor.
  Bence Vizontele deki gibi gömmeli tv leri. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağ duyulu ve aklı başında davranabilmek çok önemli bana göre :)

   Sil
 4. of ya bizim ülkede kimse kimseye güvenmiyor artık. yöneticilere de güvenmiyoz birbirimize de. çocuklar kime güvensin yaa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güven duymadan yaşamak önemli bir sorun:(

   Sil
 5. http://meltemsert.blogspot.com.tr/2016/07/gunluklerim-9.html

  meltem sert arkadaşımızı bi okusanaa yaa bu yazısınıı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İş yerinde biraz yoğunum.Eve gidince hemen okuyacağım :)

   Sil
 6. Yetişkinlerin kontrolü kaybedip düşünmeden hareket edeceği düşüncesi vardı bende ama ne mutlu ki insanlar cabuk kendine geldi.

  YanıtlaSil
 7. çocuklar tamam da büyükler ne yapacağını bilemez durumda , önce büyüklerin sorunları çözülmeli bence , özellikle de ortalığı karıştırmakta olanlardan başlanmalı :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dergide kaygı ve travma sonrası stres bozukluğu yazılarım var.Belki onlar faydalı olur.Zaman geçtikçe daha da sakin oluruz diye düşünüyorum :)

   Sil
 8. Korku ile yatıp korku ile kalkmaktan kocaman bir korku toplumu olduk. Çocuklara izlettirmesek bile arkadaşlarından duyup gelip soruyorlar. Nasıl cevap verecegimi şaşrıyorum bazen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sakin olmakta ve çocukların güvende olduklarını aşılamakta fayda var.Sevgilerimle...

   Sil
 9. Ben darbeyi birebir yasamadim ancak haberlerde kaygiyla takip ettim. Avrupa da da her gün yeni bir terör olayi yasiyoruz. Çocuklar etraftayken haber açmiyoruz. 16yasindaki oglumla anlayacagi kadar konusup anlatiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağ duyulu olmaya çalışmakta fayda var.

   Sil
 10. Çok doğru öyle fazla etkileniyorlar ki! çok üzülüyorum :( sevgiler

  YanıtlaSil
 11. biz bile bu kadar etkilenirken, çocuklara çok üzülüyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üzülmekten ziyade daha objektif ve profesyonel bakabilmeyi öğrenmemiz gerekir diye düşünüyorum.Sevgiyle kalın :)

   Sil
 12. hep diyom büyükler kötü ve haksız ve suçlu her zaman işte.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder