Etkin Dinleme ve Pratik Öneriler

Sağlıklı bir iletişimde etkin dinlemek de çok önemli bir faktördür.İnsan iletişiminin %90 'ı sözel olarak yapılmaktadır.Yapılan bir araştırma,söylenenin %45 ini duyduğumuzu gösteriyor.Dinlemenin bir çok çeşidi vardır;Görünüşte Dinleyen,Seçerek Dinleyen,Saplanmış Dinleyici,Savunucu Dinleyici,Tuzak Kurucu Dinleyici,Yüzeysel Dinleyici,Aktif Dinleyici.Bu dinleme çeşitlerinden en uygun olanı aktif dinleyici olmaktır.Aktif Dinlemede,dinleyen konuşanın dinlediklerini açarak geri verir ve bu şekilde de konuşan dinleyenin ne anladığını öğrenir ve ortak bir dil tutturulmuş olur.
Etkin Dinlemek için size şunları önerebilirim;
-Dinlerken karşı tarafa konsantre olmaya çalışın.Konsantre olmaya kendinizi zorladıkça konsantrasyonunuzun arttığını göreceksiniz.
-Konuşmakta olan kişinin yüzüne bakın,dinlerken sağa sola bakmak dikkatinizi dağıtacak ve etkin dinlemeyi engelleyecektir.
-Yönünüz dinlediğiniz kişiye dönük olsun.Hatta konuyu anlatan kişiye doğru hafif eğilebilirsiniz.
-Kişi konuşurken sözünü kesmektense gerekirse konuyu daha kolay anlayabilmek için detay isteyin.
-Konuşan kişiyi yargılayıcı bir tavır içine girmeyin.
-Konuşmayı tartışmaya,savaşa dönüştürmeyin.
-Konuşmacının bahsettiği konunun dışına çıkmamaya gayret edin.
-Konuşmacıya dinlediğini göstermek için onaylar şekilde ara sıra kafanızı sallayarak ya da kısa kelimelerle geri bildirim verin.
-Konuşmacının tavırlarına değil,ne anlattığına odaklanın.
-Belli aralıklarla konuşmacının anlattığını konuşmacıya özetleyin.
Bu hususlara dikkat etmeniz kişilerle etkili iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır.Eğer etkin dinlemez iseniz karşı taraf kendini değersiz de hissedebilir ve yapılan iletişim amacına ulaşamayabilir.

Yorumlar