Küçük Tiyolar

Hayata dair birçok beklentilerimiz var.İnsanlardan da bizi sevmelerini, tercih etmelerini, kabul etmelerini, taktir etmelerini, aralarına almalarını bekliyoruz. Ya da başka bir deyişle verdiklerimizin karşılığını almayı bekliyoruz. Alamadığımız zamanlarda beklentilerimizi karşılayamamış oluyoruz. Veriyoruz ama alamıyoruz, neden?Verdiğimizde bir sorun olmadığını düşünüyor, kalpten veriyorsak sorun nerede olabilir? Yoksa kalpten verdiğimizi söylerken mi yanılıyoruz?Verdiğimizde bir sorun olmadığını düşünüyor, kalpten veriyorsak sorun nerede olabilir? Yoksa kalpten verdiğimizi söylerken mi yanılıyoruz?
İnsanlardan olan beklentileriniz düşürmeye çalışın.Başkaları için bir şey yapıyorsanız sadece istediğiniz için yapın ve yolunuza devam edin.Beklentileriniz azaldıkça daha mutlu olduğunuzu göreceksiniz.
Mutlu olabilmek için şükretmek de önemlidir.Zihnimiz genel olarak olumsuzluğa kodlanmıştır.Günde aklımızdan geçen 60.000 düşüncenin çoğu ne yazık ki negatiftir.Şükrederek hayatınızın olumlu taraflarını görür ve fark edersiniz.Siz olumlu yönlerini fark ettikçe hayatınızda şükredeceğiniz durumlar da artacaktır.
Konuyu şu şekilde somutlaştıralım.Mesela her sabah uyandığınızda sağlıklı olduğunuz için,görebildiğiniz için,duyabildiğiniz için,aklınıza gelecek her şey için şükredin ve teşekkür edin.Belki başlarda zorlanıp unutabilirsiniz ama yılmayın bunu düzenli olarak yaptığınızda hayatınızın kalitesinde dramatik iyileşmeler olacak.Sadece deneyin. Söz veriyorum kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.
  Sürekli olarak sıradan bir hayat yaşamak, belli bir zaman sonra insanın üretkenliğini azaltmaktadır. Özellikle bu tip olaylar kendini günlük akışın seyrine bırakmış insanlarda daha sık görülür. Esasında bu, bir hastalıktır. Hiçbir şey yapmak istememe hastalığı da denilebilir. İşten eve, evden işe, eve gelince yemeğe, yemekten sonra televizyona, ardından rahat bir uyku için yatağa gitme aktiviteleri… Sizce böyle bir yaşam tarzından üretkenlik adına ne bekleyebiliriz veya bu tip bir yaşam nasıl değiştirilebilir? 
Hayatımızda minik minik adımlarla kendimizi değişime adapte edebiliriz.Mesela her gün aynı yoldan gidiyorsanız işe yarın farklı bir yoldan gidin,masanızın üzerindeki eşyaların yerini değiştirin.Unutmayın değişime alışmak için küçük antremanlarla beyni şaşırmak önemlidir.

Yorumlar